Blogging and microblogging as a tool to develop teacher identity
Öğretmen kimliğini geliştirmek için bir araç olarak bloglama ve mikrobloglama
  1. Tez No: 687323
  2. Yazar: ALENA RUNOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN DİKİLİTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kabul edilebilir bir şekilde teknoloji ortaya çıktı ve artık bizimle. Bu amaçla, dil öğretmenlerinin 21. yüzyıl eğitim çerçevesini karşılayabilmek için ölçeği yükseltmeleri gerekiyor. Bu bağlamda blog oluşturma, bir öğretme ve öğrenme ortamı yaratma perspektifinde devrim yarattı. 1990'ların sonlarından ortaya çıktığı bloglama, geleneksel öğretmen merkezli ve öğretmen odaklı bir sınıftan öğrenme merkezli bir sınıfa geçişte yerini almak için diğer dijital araçlarla birlikte yarışma oynamaya geliyor. 2009 blogu ciddi bir evrim geçirdikten sonra, tek yazarlı olmaktan çok yazarlı bir ortama geçti ve 'mikroblog' (Twitter, Facebook, Instagram, TikTok, vb.) sistemlerine dönüştü. Temelli bir teori yaklaşımının uygulandığı keşifsel niteliksel araştırmamızda blogun akademik amaçlarına odaklanıyoruz. Kaderleri gereği blog yazmaya başlayan ve deneyimlerini paylaşmayı kabul eden on bir farklı öğretmen-blogcuyla röportaj yaptım. Veri eşitlemesi yöntemine uygun olarak görüşmeler, blog faaliyetlerinin gözlemleri ve görüşme sonrası yansımalar ile tamamlandı ve bu da bize blog yazmanın öğretmenin kimliği üzerine etkilerine ilişkin içgörüleri anlamamıza yardımcı oldu. Bu makalenin bulguları, blog yaparken eğitmenin özyansıtmalar, alınan geri bildirimler ve blogun öğretmenler ve öğrencileri için Kişisel Öğrenme Ortamları oluşturarak öğretmenin mesleki gelişimine yardımcı olduğunu savunmaktadır. Bu nedenle blog oluşturma, eğitimcilerin ve öğrencilerin gelecekteki zorluklara hazırlıklı olma ihtiyaçlarını karşılamak için uygun bir tasarım sunar. Blog yazmayı etkileyen faktörler, konuya gerçekçi bir bakış sunan veri analizi sırasında ortaya çıktı.
Özet (Çeviri)
It is a common statement that technology broke through and is here to stay. To this end, language teachers have to upscale in order to meet the 21st-century education framework. In this vein, blogging has revolutionized the perspective of creating a teaching and learning environment. Since the late 1990s blogging comes to play racing along with other digital tools to take its place in shifting from a traditional teacher-centered and teacher-driven classroom to a learning-centered one. After the 2009 blog underwent serious evolution, it switched from being single-authored to multi-authored environment and emerged into 'microblogging' (Twitter, Facebook, Instagram, TikTok, etc.) systems. In our exploratory qualitative research in which a grounded theory approach is implemented we focus on the academic purposes of the blog. I interviewed 11 different teacher-bloggers who by fate launched blogging and agreed to share their experiences. Conforming to the triangulation method the interviews were complemented by the observations of blog activities and post-interview reflections that succored us to grasp insights into the effects of blogging on teacher's identity. The findings of this research advocate that blog helps teacher professional development through self-reflections, received feedback and via forming Personal Learning Environments for the teachers and their learners. Thus, blogging offers a suitable design to meet the needs of educators and students to be prepared for future challenges. The factors impacting blogging were emerged during the data analysis presenting us with a realistic view of the subject matter.