İzole mekanik aort kapak replasmanı yapılan hastalarda, yağsız kitle indeksinin ve diğer prediktif faktörlerin hasta protez kapak uyumsuzluğu şiddetine etkisi the effect of fat free mass index and other predictive factors on the severity of patient prosthesis mismatch in patients with isolated mechanical aortic valve replacement
- Tez No: 736139
 - Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNAR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
 - Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 47
Özet
Giriş: Aort valv replasmanı yapılan hastalarda, hasta protez kapak uyumsuzluğu (HPKU) gelişmesi, postoperatif süreçte fonksiyonel kapasite ve yaşanacak kardiyak olaylar açısından önemli bir sorundur. HPKU şiddetinin artması transvalvuler gradienti artırıp kardiyak iyileşmeyi geriletecektir. Bu çalışmanın amacı AVR yapılan hastalarda HPKU şiddetinin yağsız vücut kitle indeksi (YVKİ) ve diğer prediktif faktörlerle ilişkisini belirleyebilmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Eylül-2017 ile Şubat-2020 tarihleri arasında izole mekanik aort kapak replasmanı yapılan ve postoperatif dönemde HPKU gelişen 45 erkek, 28 kadın olmak üzere toplam 73 hasta dahil edildi. Preoperatif dönemde 56 hastada aort darlığı (AD), 11 hastada aort yetmezliği (AY) ve 6 hastada AD+AY tanıları mevcut idi. Kombine diğer kapak ve koroner arter baypas ameliyatları, büyük damar cerrahi ameliyatları, düşük ejeksiyon fraksiyonlu (EF
Özet (Çeviri)
Introduction: The development of patient prosthesis mismatch (PPM) in patients undergoing aortic valve replacement (AVR) is an important problem in terms of functional capacity and cardiac events in the postoperative period. Increasing the severity of PPM will increase the transvalvular gradient and retard cardiac recovery. The aim of this study was to determine the relationship between PPM severity and fat free mass index (FFMI) and other predictive factors in patients who underwent AVR. Material-method: A total of 73 patients, 45 male and 28 female, who underwent isolated mechanical aortic valve replacement between September-2017 and February-2020 and developed PPM in the postoperative period, were included in the study. In the preoperative period, there were diagnoses of aortic stenosis (AS) in 56 patients, aortic regurgitation (AR) in 11 patients, and AS+AR in 6 patients. Patients treated with mitral valve and ascending aorta, patients with low ejection fraction (EF