Kekemeliği olan ve olmayan bireylerde santral işitsel işlemleme performanslarının incelenmesi
Investigation of central auditory processing performance in individuals with and without stuttering
- Tez No: 687332
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖLÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma kekemeliği olan bireylerde zamansal işitsel işlemleme performansını incelemek ve bu grubu kekemeliği olmayan bireylerle karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri'nde 8-17 yaş arasında 24 erkek ve 6 kadın (deney grubu) ve sosyal çevreden çalışmaya davet edilen 8-17 yaş arasında 22 erkek ve 8 kadın (kontrol grubu) olmak üzere toplam 60 birey üzerinde yapıldı. Çalışmanın deney grubunu kekeme bireyler, kontrol gurubunu ise kekeme olmayan bireyler oluşturdu. Kekeme olan ve olmayan bireylere Frekans Patern Test (FPT), Süre Patern Test (SPT) ve Gaps-In-Noise (GIN) test bataryası uygulandı. FPT ve SPT testlerinde sağ ve sol kulak ayrı test edilirken, GIN testinde tek bir ölçüm yapıldı. Grup içinde FPT ve SPT sonuçlarında sağ ve sol kulak doğru ortalama yüzdelerinde istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine temporal auditory processing performance in individuals with stuttering and to compare this group with individuals without stuttering. The study was conducted on a total of 60 individuals, 24 men and 6 women (experimental group) between the ages of 8-17, and 22 men and 8 women (control group) between the ages of 8-17 who were invited to work in Special Education and Rehabilitation Centers. The experimental group of the study consisted of stuttered individuals, and the control group consisted of individuals who were not stutter. Frequency Pattern Test (FPT), Duration Pattern Test (DPT) and Gaps-In-Noise (GIN) test battery were applied to individuals with and without stuttering. The single measurement was fulfilled in the GIN test, whilst the right and left ears were tested separately in the FPT and DPT tests. There was no statistically significant difference in the mean percentages of right and left ears in FPT and DPT results within the group (p>0.05).