Normal işitmeye sahip yetişkinlerde konuşma sesi uyaranına işitsel beyinsapı yanıtlarının yaş ve cinsiyete bağlı karşılaştırılması
Comparison of speech evoked auditory brainstem response by age and gender in adults with normal hearing
- Tez No: 687331
- Danışmanlar: PROF. DR. EROL BELGİN, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖLÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Konuşma sesi uyaranına işitsel beyinsapı yanıtları (Speech-ABR), konuşma uyaranlarının beyinsapındaki nöral iletiminin entegrasyonunu değerlendirmek için kullanılan geçerli ve güvenilir bir araçtır. Literatürde Speech-ABR ile ilgili çok sayıda çalışma olmasına rağmen anadili Türkçe olan bireyler üzerine sınırlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Çalışmamızda, normal işitmeye sahip anadili Türkçe olan genç yetişkinlerin ve orta yaşlı yetişkinlerin Speech-ABR sonuçlarının analizi ve sonuçların cinsiyet ve yaşa göre karşılaştırılması amaçlandı. Çalışmamıza 19 ila 25 yaşları arasında 31 sağlıklı genç yetişkin (15 kadın ve 16 erkek) birey ve 40 ila 57 yaşları arasında 30 sağlıklı orta yaşlı yetişkin (15 kadın, 15 erkek) birey katıldı. Rutin odyolojik değerlendirmeden sonra Speech-ABR kayıtları alındı. 80 dB SPL'de 40 ms konuşma hecesi /da/, IHS üzerinden her katılımcının sağ kulağına gönderilerek Speech-ABR dalga formları kaydedildi. Speech-ABR sonuçları, zaman bağlamında ve frekans bağlamında analiz edildi. Student's t-testi ve Mann-Whitney-U testi kullanılarak istatistiksel analizler yapıldı. Bulgular, kadın katılımcıların, aynı yaş grubundaki erkek katılımcılara göre daha kısa tepe latanslarına ve daha yüksek tepe amplitüdlerine sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca, genç yetişkinlerin sonuçları, orta yaşlı yetişkinlere göre daha kısa tepe latanslı ve daha yüksek tepe amplitüdlü olarak elde edildi. Spektral analiz açısından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık elde edilmedi. Sonuç olarak anadili Türkçe olan genç yetişkin ve orta yaşlı yetişkin gruplarının Speech-ABR norm değerleri oluşturuldu. Bunun yanında çalışmamızda, yaş ve cinsiyet farkının etkileri ortaya kondu. Daha yaşlı katılımcılar da orta yaş grubunda olmasına rağmen, yaşlanmanın konuşmanın beyinsapındaki kodlanması ve entegrasyonunu bozmaya başladığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
The Speech-Evoked Auditory Brainstem Response (Speech-ABR) is a valid and reliable tool utilized to evaluate the integration of neural transmission of speech stimuli in the brainstem. Although there are many studies on Speech-ABR in the literature, there are only limited studies on Turkish-speaking individuals. In the current study, it was aimed to analyze the Speech-ABR results of Turkish-speaking young adults and middle-aged adults with normal hearing and to compare the values according to gender and age. Thirthy-one healthy young adults (15 females and 16 males) aged 19 to 25 years and 30 healthy middle-aged adults (15 females, 15 males) aged 40 to 57 years participated in this study. Speech-ABR records were obtained after a routine audiological evaluation. The 40 ms speech syllable /da/ was used to record Speech-ABR waveforms using IHS device (Intelligent Hearing Systems) at 80 dB SPL stimuli level from each participant's right ear. Speech-ABR results were analyzed in time and frequency domains. Statistical analyzes were performed using Student's t-test and Mann-Whitney-U test. Findings showed that of female participants had shorter peak latencies and greater peak amplitudes than male participants of the age-matched group. Young adults had shorter peak latencies and greater peak amplitudes than middle-aged adults. There was no statistically significant difference between the groups in terms of spectral analysis. As a result, Speech-ABR norm values of young adults and middle-aged adults groups were established for Turkish-speaking individuals. In addition, the study revealed the effects of the age difference and gender difference. Although the older participants were in the middle age group, the study revealed that aging began to disrupt the coding of speech and integration in the brainstem.