Nöropazarlama çerçevesinde kullanılan subliminal mesajlara yönelik algının satın alma niyetine etkisi: Y ve Z kuşakları üzerinde bir araştırma
The effect of the perception towards subliminal messages used within the scope of neuromarketing on purchasing intention: A research on Y anz Z Generations
- Tez No: 687335
- Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Araştırma çerçevesinde, nöropazarlama çerçevesinde kullanılan subliminal mesajlara yönelik algının satın alma niyeti üzerindeki etkisinin araştırılması ve subliminal mesaj algısının Y ve Z kuşakları bakımından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Bu doğrultuda, İstanbul ilinde yaşayan 274 kişiyle bir anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Ankette 30 ifadeden meydana gelen karma bir ölçek uygulanmıştır. Sonuç olarak çalışmada, reklamlarda kullanılan subliminal mesaj algısının satın alma niyeti üzerinde kısmi ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu, bilinçaltı reklamların olumsuz etkileri ile bu reklamlara ilişkin farkındalığın bilinçaltı mesaj algısı üzerinde anlamlı etkiye sahip olduğu ve Y kuşağı bireylerin Z kuşağı bireylere kıyasla bilinçaltı reklamlara ilişkin farkındalık düzeylerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, it is aimed to examine the effect of the perception towards subliminal messages used within the scope of neuromarketing on purchasing intention, and to compare the perception towards subliminal messages between Y and Z generation. Quantitative research method was used in the study. In this regard, a survey was conducted on 274 individuals living in Istanbul. In the survey questionnaire, a mixed scale consisting of 30 items was used. As the result of the study, it was found that the perception towards subliminal message used in the advertisements has a partial and significant effect on purchasing intention, negative influences of subliminal advertisements and awareness on these advertisements have significant effect on subliminal message perception, and Y generation members have higher level of awareness on subliminal advertisements than Z generation members.