Okul öncesi öğretmenlerinin öz düzenleyerek öğrenmeyi destekleme pratikleri ve çocukların öz düzenleyerek öğrenme düzeylerinin incelenmesi
Self-regulatory learning practices of preschool teachers and examination of children's self-regulated learning levels
  1. Tez No: 687347
  2. Yazar: EMİNE NUR SONAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada öğretmenlerin öz düzenleyerek öğrenme pratikleriyle, çocukların öz düzenleyerek öğrenme düzeyleri incelenmiştir. Bu incelemede öğretmenlerin mesleki kıdemleri, mezun oldukları okul türü ve çalıştıkları yaş grubu değişkenleri yer almaktadır. Bu değişkenlerin öz düzenleyerek öğrenme alt boyutlarına destekleme pratikleri arasında anlamlı bir farklılık var mıdır sorusunun cevabı aranmıştır. Araştırmanın evrenini 2019-2020 eğitim öğretim yılında İstanbul ilinde öğrenim gören okul öncesi çocukları ve öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise İstanbul ili Ümraniye ve Ataşehir ilçeleri sınırları içerisinde yer alan 9 resmi, 73 özel anaokulunda eğitim veren 83 öğretmen ve onlardan öğrenim alan 48-60, 61-72 aylık 914 çocuk oluşturmaktadır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin mesleki kıdemlerine ve mezun oldukları okul türü değişkenlerine göre öz düzenleyerek öğrenmeyi destekleme düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmazken, çalıştıkları yaş grubu değişkenini göre öğretmenlerin ütbilişsel kişi bilgisini ve üstbilişsel görev ve strateji bilgisini destekleme düzeyleri 4-5 Yaş grubunun ortalaması, 5-6 yaş grubunun ortalamasına göre anlamlı düzeyde düşük olduğu tespit edilmiştir. Çocukların öğretmenlerin beyanlarına dayanarak aldıkları öz düzenleyerek öğrenme puanlarıyla düşük ve yüksek seviyede desteklenen çocukların puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak öz düzenleyerek öğrenmeyi yüksek seviyede desteklediğini beyan eden öğretmenlerin sınıfındaki çocukların öz düzenleyerek öğrenme davranış puanları düşük seviyede desteklenen çocukların puanlarına göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between teachers' self-regulated learning practices and children's self-regulated learning levels was examined. In this study, variables of teachers' professional seniority, the type of school they graduated from and the age group they work in are included. The answer to the question of whether there is a significant difference between the self-regulating learning sub-dimensions of these variables. The universe of the study consists of pre-school children and teachers studying in Istanbul in the 2019-2020 academic year. The sample of the study consists of 83 teachers and 914 children, 48-60, 61-72 months old, who are educated in 9 public and 73 private kindergartens within the borders of Ümraniye and Ataşehir districts of Istanbul. As a result of the research, there was no significant difference between teachers 'levels of supporting learning by self-regulation according to their professional seniority and the variables of the type of school they graduated, while teachers' support level of metacognitive person knowledge and metacognitive task and strategy knowledge according to the variable of the age group they work in Average of 4-5 age group, 5-6 It was found to be significantly lower than the average of the age group. There was no statistically significant difference between the self-regulated learning scores of the children based on the statements of the teachers and the scores of the children who were supported at low and high levels. However, it was observed that the self-regulated learning behavior scores of the children in the classroom of teachers who declared that they support learning at a high level by self-regulation were higher than the scores of the children supported at low levels.