Mâtürîdî'nin aile hukukuyla ilgili ayetlere yaklaşımı
The approach of Māturīdī towards the verses about the family law
  1. Tez No: 687363
  2. Yazar: FİKRET GÜL
  3. Danışmanlar: PROF. İSMAİL ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bu çalışma, hicrî III. yüzyılda yaşamış olan İmam Mâtürîdî'nin (ö. 333/944) Te'vîlâtü'l-Kur'ân isimli eserinde ele aldığı aile hukukunun nikâh ve talâk bölümüne ilişkin ayetlere dair değerlendirmelerini içermektedir. Çalışma, giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş bölümü, müellifin hayatı, ilmi kişiliği ve eserlerini içermektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, müellife kadar uzanan tefsir birikimi de dikkate alınarak, Mâtürîdî'nin aile hukukunun mühim konularından biri olan nikâh ve ahkâmına dair ayetlere ilişkin değerlendirmeleri ele alınmıştır. İkinci bölümde ise aynı metot uygulanarak müellifin, aile hukukunun diğer önemli bir alanı olan talâk konusuna taalluk eden ayetlere dair yorumları analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study analyzes the sections on family law containing verses of marriage and divorce (Nikah and Talaq) in the book titled“Te'wilat Al Qur'an”written by Imam Maturidi, who lived in the third century Hijri (D 333h/944). The study consists of an introduction, a body which is divided into two parts, and a conclusion. The introduction covers the author's life, his scholarly life, and his works. The first part of the study discusses the author's analysis of the verses pertaining to marriage (Nikah), which is an important topic of family law by taking earlier works written before the author about the subject into consideration. The second part of the study similarly analyzes the interpretations of the author about the verses pertaining to divorce (Talaq), which is another important topic of family law by using the same approach.