Hıristiyanlık ve İslam'a göre evlilikte kadın erkek rolleri
Men and women's roles in marriage in christianity and Islam
- Tez No: 829464
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BETÜL AVCI SEBETCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Hıristiyanlık ve İslam dininin evlilik bağlamında karı-koca rollerine ilişkin teolojik bakış açılarını ve öğretilerini incelemektedir. Amaç, Kitab-ı Mukaddes ve Kur'an-ı Kerim/ Hadis-i şerifler gibi dini metinleri inceleyerek; Aziz Augustine (354-430), Thomas Aquinas (1225-1274), İmam Maturidi (863-944) ve Gazali (1058-1111) gibi etkili şahsiyetlerin yazılarını analiz ederek, Hıristiyanlık ve İslam'da evlilik ilişkisini şekillendiren inanç, değer ve temeline ışık tutmaktır. Böylece, karşılaştırmalı bir teolojik mercek aracılığıyla, betimleyici ve tarihsel yöntemler kullanarak iki gelenek arasındaki ortaklıkları, farklılıkları ve potansiyel diyalog alanlarını belirlemek ve dini bir bağlamda evlilik anlayışımızı zenginleştirmek hedeflenmektedir. Çalışma, her iki geleneğin evlilikle ilgili farklı yönlerini keşfeden üç ana bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, Kitab-ı Mukaddes incelenerek Hz. İsa'nın ve Pavlus'un öğretileri ile Augustine ve Thomas Aquinas gibi şahsiyetlerin görüşleri araştırılmıştır. Buradan yola çıkılarak Hristiyan geleneğinin karı-koca rollerine ilişkin anlayışlarına başlıklar halinde ışık tutulmuştur. İkinci bölümde, İslam geleneğinin temel kaynakları olan Kur'an-ı Kerim ve Hz. Muhammed'in sünnetinde evlilikle ilgili öğretiler ele alınmıştır. Ayrıca, İmam Gazali ve İmam Maturidi gibi tanınmış alimlerin görüşleri değerlendirilerek, İslam geleneğinde karı-koca rolleri hakkında önemli perspektifler sunulmaktadır. Üçüncü bölümde, Hristiyanlık ve İslam arasında çeşitli temalar incelenerek karşılaştırmalı bir analiz gerçekleştirilmektedir. Bu temalar arasında evlilikle ilgili yaratılış hikayelerinin karşılaştırılması ve kadının konumu temelinde evlilik anlayışı geliştirilmesi, Tanrı akdi ve medeni akit kavramları, boşanma konusu, evliliğe karşı bekarlık tartışması ve kocaların liderliği sorunsalı yer almaktadır. Sonuç olarak, Hristiyanlık ve İslam arasında evlilik ve karı-koca rolleri konusunda benzerlikleri, farklılıkları ve olası diyalog noktaları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the theological perspectives and teachings of Christianity and Islam on the roles of husband and wife in the context of marriage. The aim is to examine religious texts such as the Holy Bible and the Qur'an/Hadith by analyzing the writings of influential figures such as St. Augustine, Thomas Aquinas, Ghazali and Imam Maturidi, it sheds light on the beliefs, values and foundations that shape the marriage relationship in Christianity and Islam. Thus, through a comparative theological lens, using descriptive and historical methods, it is aimed to identify the commonalities, differences and potential areas of dialogue between the two traditions and to enrich our understanding of marriage in a religious context. The study consists of three main parts that explore different aspects of marriage related to both traditions. In the first part, the Bible was examined and the teachings of Jesus and Paul and the views of Augustine and Thomas Aquinas have been researched. In the second part, the teachings about marriage in the Qur'an and the Sunnah of the Prophet Muhammad, which are the main sources of the Islamic tradition, are discussed. In addition, the views of well-known scholars such as Imam Ghazali and Imam Maturidi are evaluated, and important perspectives on the roles of husband and wife in the Islamic tradition are presented. In the third part, a comparative analysis is carried out by examining various themes between Christianity and Islam. Among these themes are the comparison of the creation stories about marriage and the development of an understanding of marriage on the basis of the position of women, the concepts of God's contract and civil contract, the issue of divorce, the debate on marriage versus celibacy, and the problem of husbands' leadership. As a result, similarities, differences and possible points of dialogue between Christianity and Islam on marriage and the roles of husband and wife were determined.