Kadın voleybolcuların antrenörlerinde gözlemledikleri etik ve etik dışı davranışlar
The ethical and unethical behaviors that women volleyball players observed on their coaches
  1. Tez No: 687391
  2. Yazar: ESRA ÜNAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKERİM ÇEVİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye Voleybol Federasyonu bünyesindeki 2019-2020 sezonu vizeli ve lisanslı kadın voleybolcuların değerlendirmesiyle antrenörlerinin mesleki etik ve etik dışı davranışlara uyma düzeylerini belirlemektir. Çalışmamızın evreni TVF Kadınlar 2. liginde yer alan 960 kadın sporcudan oluşmaktadır. Çalışmamızın örneklem grubunu gönüllük esasına dayalı olarak çalışmamıza katılan 287 kadın sporcu oluşturmuştur. Çalışmamızda (Özbek, 2019) tarafından geliştirilmiş ''Antrenörlerin antrenörlük meslek etiğine uyma düzeyleri'' ölçeği kullanılmıştır. Ayrıca sporculara yönelik kişisel bilgiler formu da uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 27.0 paket programı sayesinde analize tabi tutulmuştur. Verilerin normal dağılım şartını sağlamaması nedeniyle bağımsız iki gurup karşılaştırmasını Mann Whitney U testi ile bağımsız çoklu grup karşılaştırmaları ise Kruskal Wallis testleri ile yapılmıştır. Ölçek alt boyutları arasındaki ilişkinin yönü ve derecesini tespit etmek amacıyla korelasyon analizi kullanılmıştır. Sonuç olarak, sporcuların antrenörleri hakkındaki antrenörlük meslek etiğine ilişkin görüşleri alt boyutları arasında anlamlı bir fark olduğu görülmektedir. Antrenörlük meslek etiğine uyma düzeylerine ilişkin yaş, medeni durum, spor yapma yılı değişkenine göre görüşlerinde anlamlı bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sporcuların antrenörleri hakkındaki antrenörlük meslek etiğine uyma düzeylerine ilişkin mezun olunan bölüme göre profesyonellik, saygı, sorumluluk, hoşgörü ve ölçek genelinde anlamlı bir fark görülmeği sonucuna ulaşılmıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study; It was conducted to determine the level of compliance of their trainers with professional ethical and unethical behaviors by evaluating the licensed and licensed female volleyball players in the 2019-2020 season within the body of the Turkish Volleyball Federation. The universe of our study consists of 960 female athletes in the TVF Women's 2nd League. The sample of our study consisted of 287 female athletes who participated in our study on a voluntary basis. In our study, the measurement tool“The level of compliance of the coaches with the professional ethics of coaching”developed by (Özbek, 2019) was used. In addition, a personal information form for the athletes was also applied. The obtained data were analyzed by the SPSS 27.0 package program. Since the data did not meet the normal distribution condition, the comparison of two independent groups was made with the Mann Whitney U test, and the independent multiple group comparisons were made with the Kruskal Wallis tests. Correlation analysis was used to determine the direction and degree of the relationship between the sub-dimensions of the scale. As a result, it is seen that there is a significant difference between the sub-dimensions of the views of the athletes about the coaching profession ethics. It has been concluded that there is a significant difference in their opinions regarding the level of compliance with the professional ethics of coaching according to the variable of age, marital status, and the year of doing sports. It has been concluded that there is a significant difference in terms of professionalism, respect, responsibility, tolerance and scale in terms of the level of compliance with the professional ethics of coaching of the athletes about their coaches (p>0.05). The marital status, department graduated, income level, age and sports of the athletes.