Sağlık kurumlarında örgüt kültürünün önemi
The importance of organizational culture in health institutions
- Tez No: 687415
- Danışmanlar: PROF. DR. İSHAK AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın amacı sağlık hizmetlerinde örgüt kültürünün incelenmesidir. Sağlık kurumlarında etkinliğin sağlanması, toplum sağlığının korunmasında ve iyileştirilmesinde önemli olmaktadır. Bu nedenle sağlık kurumlarında etkinlik önemli bir faktör olmaktadır. Bununla beraber etkinliğin sağlanmasında örgüt kültürü önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Örgüt kültürü, çalışanların örgüt hakkındaki ihtiyaçlarına cevap vermeli ve çalışanların örgüt kültürü hakkında düşüncelerinin olumlu yönde olması önemli olmaktadır. Çalışanlar örgüt kültürünü benimsemeli ve içselleştirmelidir. Ancak bu şekilde örgütsel bir uyum halinde çalışanların bir bütün olarak iş görebilirler ve örgütün amaç ve hedefleri doğrultusunda çalışmalarını yürütebilirler. Sağlık hizmetlerinin toplumun sağlık gereksinimlerini karşılamak maksadıyla sunulması bu hizmetlerde daha çok verimli olmayı gerektirmektedir. Sağlık hizmetinde sağlanan verimlilikle daha fazla hastaya bakılabilmesi mümkün olacaktır. Böylelikle sağlık hizmetinden yararlanan kişi sayısı artacak ve toplumsal fayda artış gösterecektir. Çalışmalar örgüt kültürüyle verimlilik arasında yakın ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu bakımdan sağlık örgütlerinin verimlilikleri artmak için örgütsel kültürü güçlendirecek öğelere yönelmeleri önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to examine the organizational culture in health services. Ensuring efficiency in health institutions is important in protecting and improving community health. For this reason, efficiency is an important factor in health institutions. However, organizational culture emerges as an important factor in ensuring efficiency. Organizational culture should respond to the needs of the employees about the organization, and it is important that the employees have a positive opinion about the organizational culture. Employees should adopt and internalize the organizational culture. Only in this way can the employees work as a whole in organizational harmony and work in line with the goals and objectives of the organization. Providing health services in order to meet the health needs of the society requires more efficiency in these services. With the efficiency provided in healthcare, it will be possible to take care of more patients. Thus, the number of people benefiting from health services will increase and social benefit will increase. Studies reveal that there is a close relationship between organizational culture and productivity. In this respect, it will be important for health organizations to turn to elements that will strengthen the organizational culture in order to increase their efficiency.