Understanding the molecular mechanisms involved in bladder tumorigenesis using experimental and computational approaches
Mesane tümör oluşumunda görev alan moleküler mekanizmaların deneysel ve hesaplamalı yaklaşımlar ile anlaşılması
- Tez No: 687452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KARAKÜLAH, DR. SERAP ERKEK ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Mesane kanserinde kromatin regülasyonunda görevli genlerin sıklıkla mutasyona uğradığı bilinmektedir. Bu sebeple mesane kanserinin epigenetik regülasyonunda rol oynayan ve tümör oluşumuna sebep olabilecek moleküler mekanizmaları anlamak oldukça önemlidir. Bu tez kapsamında öncelikli amaç, mesane kanserinde deregüle olan epigenetik mekanizmaların hem deneysel hem de hesaplamalı yöntemler kullanılarak anlaşılmasını sağlamaktır. Bu nedenle, ilk olarak, mesane kanseri alt tiplerinin düzenleyici kromatin bölgeleri üzerinde açık bölgelerdeki sinyallerin tespit edildiği güncel yayınlanmış ATAC-Seq verileri incelendi. Bulgular, nöronal mesane kanserinde üç farklı çalışma grubunda nöronal düzenleyici unsurlar tarafından düzenlenen ß-catenin hedef genlerinin artışını göstermiştir. Ayrıca, mutasyon verileriyle entegrasyon sonucunda, nöronal mesane kanserinde nöronal olmayanlara kıyasla önemli ölçüde daha yüksek onkojenik ekzon 3 ß-catenin mutasyonlarının olduğu belirlendi. İkinci olarak, deneysel teknikler kullanılarak mesane kanserindeki epigenetik deregülasyonunun araştırılması hedeflendi. Bu amaçla, mesane kanserinde en sık mutasyona uğrayan kromatin düzenleyici olan KDM6A genine odaklanıldı. KDM6A yokluğunda mesane kanserinin fenotipik ve epigenomik profilinin nasıl etkilendiğini araştırmak için kasa invaziv mesane kanseri karakterine sahip 5637 hücre hattında KDM6A geni knock-out edildi. Hücrelerin uzun süreli büyümesinde 5637 ve KDM6A-null 5637 canlılıkları arasında önemli bir değişiklik saptanmadı. Kromatin düzenleyici gen olan HDAC1 gibi kromatin organizasyon yolağında görev alan genlerin görece yüksek sinyallere sahip olduğu belirlendi. Bulgularımız, kromatin düzenleyici KDM6A yokluğunda baskılayıcı kromatin durumlarının artabileceğini göstermektedir, fakat gelecekte daha ayrıntılı bir şekilde araştırılması planlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is known that genes involved in chromatin regulation are highly mutated in bladder cancer. For this reason, it is very important to understand the molecular mechanisms that play a role in the epigenetic regulation of bladder cancer and that may cause tumor formation. The primary goal in this thesis is to decipher the epigenetic mechanisms deregulated in bladder cancer using both experimental and computational methods. For this aim, first regulatory landscapes of bladder cancer molecular subtypes have been investigated using published data which showed active chromatin regions in bladder cancer using ATAC-seq. Our results showed upregulation of ß-catenin targets regulated by neuronal regulatory elements in three different cohorts, implicating ß-catenin signature in neuronal bladder cancer. Further, integration with mutation data revealed significantly higher oncogenic exon 3 ß-catenin mutations in neuronal bladder cancer compared to non-neuronal. Secondly, we aimed to understand the epigenetic deregulation in bladder cancer via employing experimental techniques. For this purpose, we focused on KDM6A, which is among the top frequently mutated chromatin modifiers in bladder cancer. To investigate how KDM6A depletion affects phenotypic and epigenomic profile of bladder cancer, we knock-out KDM6A in a muscle invasive bladder cancer cell line, 5637. No significant viability changes between 5637 and KDM6A-null 5637 have been detected in long term growth of the cells. Genes marked with top H3K4me3 peaks were enriched for chromatin organization pathway, including the chromatin modifier, HDAC1. Our findings suggest that in the absence of KDM6A chromatin modifier, repressive chromatin states might be abundant, which will be further investigated in future.