Akciğer kanserinde aday tümör baskılayıcı genlerin ve miRNA'ların rolünün araştırılması
Investigation of the role of candidate tumor suppressor genes and miRNAs in lung cancer
- Tez No: 949222
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEREF BUĞRA TUNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kanser Genetiği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Akciğer kanseri önemli bir halk sağlığı sorunudur ve dünya çapında kansere bağlı ölümlerin önde gelen nedenidir. Kanser multifaktöryel bir hastalık olduğundan, kanserle ilişkili mekanizmaların aydınlatılması büyük önem taşımaktadır. Protein kodlayan onkogen ve tümör baskılayıcı genlerdeki değişimlerin kansere neden olduğu bilinmektedir. Son yıllarda mikroRNA'ların karsinogenezde önemli rol oynadığı ve kanser tanısı ile tedavisi için potansiyel biyobelirteçler olarak kullanılabileceği rapor edilmiştir. Çalışmamızda daha önce kemoterapi veya radyoterapi tedavisi uygulanmamış 25 akciğer kanseri hastasına ait tümör dokuları ve komşu normal dokularında miR-2053, miR-342-3p, miR-1908-3p, miR-155-5p mikroRNA'ları ve hedef genleri olan MPDZ, ISL2, RGMA ve ZBTB18 genlerinin ekspresyon düzeyleri araştırıldı. Seçilen mikroRNA ve genlerin ekspresyon profili, dijital Polimeraz Zincir Reaksiyonu yöntemi kullanılarak incelendi. Elde edilen veriler uygun istatistiksel yöntemler ile analiz edilerek tümör ve komşu normal dokular arasındaki farklılıklar değerlendirildi. Çalışmadaki gen ve mikroRNA'ların Alıcı İşlem Özelliği Eğrisi analiziyle biyobelirteç potansiyelleri incelendi. Analizler sonucunda, MPDZ, RGMA genleri ile miR-342-3p'nin akciğer tümör dokusunda komşu normal dokuya oranla düşük ekspresyon profili gösterdiği tespit edilmiştir. ZBTB18, miR-155-5p ve miR-1908-3p'nin ise tümör dokusunda komşu normal dokuya kıyasla ekspresyonunun artmış olduğu belirlenmiştir. Yapılan Alıcı İşlem Özelliği Eğrisi analizleri, özellikle miR-155-5p, miR-342-3p mikroRNA'larının ve MPDZ, RGMA genlerinin ayırt edici potansiyele sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu bulgular, incelenen mikroRNA'ların ve genlerin akciğer kanserinde tanısal ve tedavi edici hedefler olarak potansiyelini ortaya koymakla birlikte biyobelirteç olarak kullanılabilecekleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is a major public health concern and remains the leading cause of cancer-related deaths worldwide. Due to its multifactorial nature, understanding the molecular mechanisms involved in lung carcinogenesis is of great importance. It is well known that alterations in protein-coding oncogenes and tumor suppressor genes contribute to cancer development. In recent years, microRNAs have also been reported to play critical roles in carcinogenesis and are considered potential biomarkers for cancer diagnosis and treatment. In this study, tumor tissues and adjacent normal lung tissues were collected from 25 lung cancer patients who had not received chemotherapy or radiotherapy. The expression levels of four selected miRNAs, namely miR-2053, miR-342-3p, miR-1908-3p, and miR-155-5p, along with their target genes MPDZ, ISL2, RGMA, and ZBTB18, were analyzed using digital polymerase chain reaction. The data obtained were statistically evaluated to identify expression differences between tumor and normal tissues. Receiver operating characteristic curve analysis was performed to assess the diagnostic potential of the investigated molecules. The results showed that MPDZ, RGMA, and miR-342-3p were significantly downregulated in tumor tissues compared to normal tissues. In contrast, ZBTB18, miR-155-5p, and miR-1908-3p were upregulated. ISL2 expression was not detected in either tissue type. Receiver operating characteristic analysis indicated that miR-155-5p, miR-342-3p, MPDZ, and RGMA have strong potential as diagnostic markers. These findings suggest that the studied miRNAs and genes may serve as promising targets for diagnosis and treatment in lung cancer and could be used as novel biomarkers in future clinical research.