Gestasyonel diyabetli hastalarda plasentanın shear wave elastography ve superb microvascular imaging yöntemleri ile değerlendirilmesi
Gestasyonel diyabetli hastalarda plasentanin shear wave elastografi ve superb microvascular imaging yöntemleri ile değerlendirilmesi
- Tez No: 687470
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FETHİ EMRE USTABAŞIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Obstetrics and Gynecology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Gestasyonel diabetes mellitus, gebelik anında veya öncesinde başlayan bir hastalık olup dünyada prevalansı, ortalama gebelik yaşının artması ve obezitenin yaygınlaşması ile birlikte artmaktadır. Bu hastalarda plasentada çeşitli mikrovasküler değişiklikler mevcut olup çalışmamızda superb microvascular imaging ve shear wave elastografi gibi güncel yöntemlerle gestasyonel diabetes mellitus hastalarında plasental mikrosirkülasyon ve sertlik değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Prospektif çalışmamızda 20 adet gestasyonel diabetes mellitus tanılı hasta ve 20 adet normal glikoz profiline sahip olan 21 ve üzerinde gestasyonel haftada olan toplam 40 gebe hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Anterior yerleşimli plasentası bulunan bu olgularda plasentada superb microvascular imaging'le vaskülarite özellikleri ve shear wave elastografi'yle plasenta sertlik dereceleri bağımsız 2 radyolog tarafından incelendi. Vaskülarite ve sertlik değerlerinde iki grup arasında yapılan karşılaştırmada gestasyonel diabetes mellitus grubundaki değerler anlamlı olarak daha yüksek bulunmuştur (p=0.002).
Özet (Çeviri)
Gestational diabetes mellitus is a disease that starts at the time of pregnancy or is diagnosed for the first time even if it exists before pregnancy, and its prevalence is increasing all over the world with the increase in the average gestational age and the prevalence of obesity. There are various microvascular changes in the placenta in this patient group, and in our study, it was aimed to evaluate placental microcirculation and stiffness in gestational diabetes mellitus patients with advanced current methods and measurement methods such as superb microvascular imaging and shear wave elastography. In our prospectively designed study, 20 patients with gestational diabetes mellitus and 20 patients with normal glucose profile and a total of 40 pregnant patients at 21 weeks of gestation and above were included in the statistical stage. In these cases with anteriorly located placenta, the vascularity features of the placenta with superb microvascular imaging and the degree of placental stiffness by shear wave elastography were examined by 2 independent radiologists. As a result of the statistical evaluation, in the comparison between the two groups in superb microvascular imaging values, the values in the group with gestational diabetes mellitus were found to be significantly higher than the control group (p=0.002).