Fizyoterapistlerde bireysel sosyal sorumluluk düzeyinin iş doyumuna etkisi
The effect of individual social responsibility on job satisfaction in physiotherapists
  1. Tez No: 687489
  2. Yazar: AHMET KILIÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE NECLA KELEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bireysel sosyal sorumluluk kavramı toplum sağlığının geliştirilmesinde önemli rol oynayan sağlık personeli açısından, özellikle de sahip olunması gereken temel ilkeler göz önünde bulundurulduğunda fizyoterapistler açısından son derece önemli bir kavramdır. Fizyoterapistlerin sahip olması gereken bu ilkelerin bireysel sosyal sorumluluk davranışı ile karşılaştırıldığında, fizyoterapistlerin iş tatmini üzerinde etkisi olabileceği değerlendirilmiştir. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı fizyoterapistlerde bireysel sosyal sorumluluğun iş doyumu üzerindeki etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu amaç doğrultusunda Bireysel Sosyal Sorumluluk Ölçeği ile İş Tatmini ölçeği ve sosyo-demografik veri formundan oluşan anket toplam 407 fizyoterapist tarafından doldurulmuştur. Anket vasıtası ile toplanan verilerin analizi neticesinde fizyoterapistlerin bireysel sosyal sorumluluk düzeylerinin yüksek olduğu, ancak bireysel sosyal sorumluluk ile iş tatmini arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir ilişki olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sosyo-demografik veriler ile yapılan analiz neticesinde, fizyoterapistlerin iş tatmin düzeylerinin cinsiyet, yaş, medeni durum, meslekte çalışma süresi değişkenlerine göre farklılaştığı, bireysel sosyal sorumluluk düzeylerinin ise gelir, mesleği isteyerek seçme durumu değişkenlerine göre farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Fizyoterapistlerin toplum sağlığı açısından oynadıkları önemli rol dikkate alındığında, araştırma sonuçlarının fizyoterapistlerin iş tatmin düzeylerinin, dolaylı olarak verimliliklerinin ve toplum sağlığı açısından faydalarının artırılmasına yönelik uygulamalar açısından faydalı olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Individual social responsibility is an extremely important concept for healthcare professionals, who play an important role in the development of public health, especially for physiotherapists, considering the basic principles that should be possessed. When these principles, which should be possessed by physiotherapists, are considered along with individual social responsibility behavior, one can conclude that it affect job satisfaction of physiotherapists. In this context, the aim of this study is to examine the effect of individual social responsibility on job satisfaction in physiotherapists. In line with this purpose, the questionnaire consisting of Individual Social Responsibility Scale, Job Satisfaction Scale and socio-demographic data form was filled out by a total of 407 active physiotherapists. As a result of the analysis, we found that the personal social responsibility levels of physical therapists were high, but we found no statistically significant relationship between individual social responsibility and job satisfaction. As a result of the analysis according to socio-demographic variables, we found that the job satisfaction levels of the physiotherapists differ according to gender, age, marital status, Professional experience, while individual social responsibility levels differ according to income and willingness to choose the profession. Considering the important role played by physiotherapists in terms of public health, the results of this research are considered to be beneficial in terms of practices aimed at increasing the job satisfaction levels of physiotherapists, which we believe that effect their productivity make a significant contribution to public health.