Kronik non-spesifik bel ağrılı hastalarda konnektif doku masajı ve klasik masajın ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of connective tissue massage and classical massage on pain, functional status and quality of life in patients with chronic non-specific low back pain
  1. Tez No: 716855
  2. Yazar: CANSU DAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU BAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, konnektif doku masajı ve klasik masajın; kronik non-spesifik bel ağrılı hastalarda ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini karşılaştırmak amaçlandı. İzmir Bayındır Devlet Hastanesi Ortopedi polikliniğine bel ağrısı ile başvurup,“kronik non-spesifik bel ağrısı”tanısı alan 20 katılımcı ile çalışma tamamlandı. Katılımcılar çalışma hakkında bilgilendirildi, yazılı onamlar alındı ve kapalı zarf yöntemiyle randomize edilerek klasik masaj veya konnektif doku masajı gruplarından birine yerleştirildi. Araştırma kapsamında katılımcıların bilgi formu ile bireysel özellikleri, Vizüel Analog Skalası ile ağrı şiddetleri, Fonksiyonel Bel Ağrısı Skalası ile engellenen fonksiyon düzeyleri, Modifiye Schober Testi ve Otur Uzan Testi ile lumbal mobiliteleri, Roland Morris Engellilik Anketi ile fiziksel yetersizlikleri, Kısa Form-36 anketi ile yaşam kaliteleri belirlendi. Masaj uygulamaları 4 hafta boyunca, haftada 3 gün ve günde yaklaşık 15-20 dakika olmak üzere uygulandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to compare the effects of connective tissue massage and classical massage on pain, functional status and quality of life in patients with chronic non-specific low back pain. The study was completed with 20 participants who applied to İzmir Bayındır State Hospital Orthopedics outpatient clinic with low back pain and were diagnosed with chronic non-specific low back pain. Participants were informed about the study, written consent was obtained, and they were randomized using the closed-envelope method and placed in one of the classical massage or connective tissue massage groups. Within the scope of the research, the individual characteristics of the participants with the information form, the severity of pain with the Visual Analog Scale, the level of blocked function with the Functional Low Back Pain Scale, lumbar mobility with the Modified Schober Test and Sit and Reach Test, physical disabilities with the Roland Morris Disability Questionnaire, Short Form-36 Quality of life was determined by questionnaire. Massage applications were applied for 4 weeks, 3 days a week and approximately 15-20 minutes a day.