Kistik fibrozisli hastalarda telerehabilitasyon tabanlı bireysel egzersiz ve grup egzersizlerinin fonksiyonel kapasite üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of effects of telerehabilitation-based individual and group exercise on functional capacity in patients with cystic fibrosis
  1. Tez No: 882661
  2. Yazar: ÇİĞDEM EMİRZA CİLBİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKŞEN KURAN ASLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Amaç: Çalışmanın birincil amacı, kistik fibrozisli (KF) hastalarda telerehabilitasyon tabanlı bireysel ve grup egzersizleri ile rutin tedavinin fonksiyonel egzersiz kapasitesi üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktı. İkincil amaç, bu programların solunum fonksiyonu, kavrama ve kas kuvveti, anaerobik güç, denge, yaşam kalitesi ve klinik durumdaki değişiklik üzerindeki etkilerini karşılaştırmaktı. Metot: Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun 45 hasta alındı ve telerehabilitasyon tabanlı bireysel veya grup egzersizi ve kontrol olmak üzere üç gruba randomize edildi. Telerehabilitasyon tabanlı egzersiz grupları haftada üç gün çevrimiçi, fizyoterapist gözetiminde egzersiz programlarına alındı ve kontrol grubu sekiz haftalık süre boyunca rutin tedavilerine devam etti. Hastaların egzersiz kapasitesi altı dakika yürüme testi ve artan mekik yürüme testi ile değerlendirildi. Spirometri ölçümleri kaydedildi, el kavrama ve periferik kas kuvvetleri değerlendirildi. Dikey sıçrama testi ile anaerobik güç, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi ile denge ve Pediatrik Yaşam Kalitesi Envanteri ile yaşam kalitesi değerlendirildi. Egzersiz programlarına katılım oranı hesaplandı. Tüm gruplar için klinik durumdaki değişim ve egzersiz gruplarında telerehabilitasyona uyum değerlendirildi. Bulgular: Toplam 41 hasta çalışmayı tamamladı. Grup egzersizleri ve bireysel egzersiz grubunda benzer şekilde altı dakika yürüme mesafesinde, artan hızda mekik yürüme testi mesafesinde, omuz fleksörleri, dirsek fleksörleri, alt ekstremite periferik kas kuvveti, denge, anaerobik performans, yaşam kalitesinin çocuk formunda fiziksel işlevsellik, duygusal işlevsellik, okul alt parametrelerinde ve toplam puanda kontrol grubuna göre daha fazla istatistiksel olarak anlamlı iyileşmeler elde edildi (p0.05). Her iki egzersiz grubunda seanslara katılım yaklaşık %90'dı (p>0.05). Sonuç: Telerehabilitasyon tabanlı egzersiz programları KF'de egzersize katılım engellerini azaltır. Çalışmamız telerehabilitasyon tabanlı grup egzersizleri ve bireysel egzersizlerin benzer etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Fizyoterapistler KF hastalarının egzersiz programlarına grup temelli tele-egzersiz programlarını dahil edebilir. Bu yaklaşım zaman avantajı yaratmakla birlikte hastaların egzersize motivasyonlarını artırabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of the present study was to compare the effects of telerehabilitation-based individual and group exercise, against routine treatment on exercise capacity in people with cystic fibrosis (PwCF). The secondary aim was to compare effects of these programs on lung function, muscle strength, anaerobic power, balance, quality of life, and change in clinical status in PwCF. Methods: Eligible 45 patients aged 8 to 18 years included in the study, and randomly allocated into three groups; a telerehabilitation-based individual or group exercise, and a control arm. Telerehabilitation-based exercise arms underwent supervised exercise programs 3 days/week via an online platform, and the control arm continued their routine care during an 8 week period. Exercise capacity of PwCF was assessed with six-minute walking test and incremental shuttle walking test. Spirometry meauserements were recorded, muscle and handgrip strength were evaluated. Anaerobic power via vertical jump test, balance via Timed Up and Go Test, and quality of life via Pediatric Quality of Life Inventory were assessed as well. Adherence rate to exercise programs was calculated. Change in clinical status for all groups, and motivation and enjoyment in the intervention groups were assessed. Results: Fourty-one patients completed the study. There were statistically significant similar improvements between group and individual exercise arms, and more than control arm in six-minute walking distance, incremental shuttle walking test distance, shoulder flexors, elbow flexors, lower extremity peripheral muscle strength, balance, anaerobic performance, quality of life in the total patient form, physical functionality, emotional functionality, school sub-parameters as well (p0.05). Participation in the sessions was approximately 90% in both exercise groups (p>0.05). Conclusion: Telerehabilitation-based exercise programs minimize barriers to undertaking exercise in CF. The current research demonstrates similar effects between group and individual telerehabilitation sessions, physiotherapists can integrate group tele-exercises into CF centres. This approach not only save time, but also enhances patients adherence to exercise programs, producing many overall benefits.