Sürdürülebilir yerleşim kriterleri kapsamında Urla örneğinin irdelenmesi
The evaluation of Urla within the scope of sustainable settlement criteria
- Tez No: 687493
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜKERREM ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Şehircilik ve Bölge Planlama, Landscape Architecture, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu araştırmada, sürdürülebilirlik, sürdürülebilir gelişme ve kentsel sürdürülebilirlik, kentsel sürdürülebilirlik değerlendirme göstergeleri, Avrupa yeşil başkent kavramları tanımlanmış, özellikleri ve Avrupa yeşil başkent ödülünü kazanmış kentler incelenmiştir. İncelenen örnekler sonucunda, İzmire bağlı Urla'nın tarihi, doğal ve kültürel kaynakları belirlenmiştir. Urla, Avrupa yeşil başkent değerlendirme göstergelerine göre değerlendirilmiştir. Urla'da, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanabilmesi için, bölgenin potansiyeli ve tehditleri SWOT analizleri ile belirlenmiştir. Sahada yerel halka uygulanan anket çalışması ile, yerel halkın çevre bilinci, sürdürülebilirlik kavramı ile ilgili algıları, yerel halkın gereksinimleri ve yerel yönetimden beklentileri belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda, Avrupa yeşil başkent değerlendirme yaklaşımına göre, Urla'da kentsel sürdürülebilirliğin sağlanabilmesi için öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research, the concepts of sustainability, sustainable development, sustainable cities, and green urbanization have been defined and their features and relevant cases analyzed. As a result of analyzed examples, sustainability indicators for cities were determined. The historical, natural and cultural resources of Urla, in connection to İzmir, have been determined. In order to achieve sustainable development in Urla, the potentials of the region, as well as challenges were determined by SWOT analyses. The environmental awareness of local people, their perceptions about the concept of sustainability, as well as the irneeds were determined through survey study applied in the field. As a result of the findings, suggestions were put forward in order to ensure a sustainable development in Urla.