Oreochromis niloticus'da karaciğer, böbrek, solungaç ve kas dokularında çinko oksit nanopartikülleri ve çinko sülfatın birikimi
Accumulation of zinc oxide nanoparticles and zinc sulphate in liver, kidney, gill and muscle tissues in Oreochromis niloticus
- Tez No: 687492
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİT KARGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmada ZnO NP ve ZnSO4'ın etkisine bırakılan Oreochromis niloticus 'un böbrek, karaciğer, solungaç ve kas dokularında çinko birikimi karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Balıklar 0. 5, 2.5 ve 5.0 mg/L ZnO NP ve ZnSO4' ın ortam derişimlerine 3 ve 15 günlük sürelerle bırakılarak dokularındaki çinko birikimi Atomik Absorbsiyon Spektrofotometrik yöntemlerle saptanmıştır. Bu çalışmada ZnO NP ve ZnSO4'ın etkisine bırakılan balıkların dokularında çinkonun birikimi ortamdaki Zn derişimi ve sürenin artmasıyla artmıştır. En yüksek çinko birikimi böbrek dokusunda olmuş, bunu solungaç, karaciğer ve kas dokusu izlemiştir. Denenen tüm şartlarda ZnO NP'lerin etkisine bırakılan balıkların dokularındaki çinko birikimi, ZnSO4'ın etkisine bırakılan balıklara oranla daha düşük düzeyde olduğu bulunmuştur. Her iki sürede de ZnO NP'lerin etkisinde kalan balıkların böbrek dokusundaki çinko düzeyleri ZnSO4'ın etkisinde kalan balıklara oranla daha düşük olduğu saptanmıştır. 3 günlük deney süresinde ZnO NP'lerin etkisinde kalan balıkların solungaç ve kas dokularında çinko birikimi ZnSO4'ın etkisinde kalan balıklara oranla düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, zinc accumulation in kidney, the liver, gill and muscle tissues of Oreochromis niloticus were investigated in both ZnO NP and ZnSO4. The fish were exposed to 0. 5, 2.5 and 5.0 mg/L ZnO NP and ZnSO4 for 3 and 15 days. Levels of zinc in various tissues was measured by Atomic Absorbtion Spectrophotmetric Methods. In this study, zinc accumulations in the tissues after to ZnO NP and ZnSO4 for 3 and 10 days increased with increasing concentrations of Zn and time in the medium. The highest accumulation occured in the kidney followed by gill, the liver and muscle. It was found that the zinc accumulation in the tissues of fish exposed to ZnO NPs in all tested conditions was lower than those of fish exposed to ZnSO4. It was determined that the zinc levels in the kidney tissue of fish exposed to ZnO NPs in both periods were lower than those of fish exposed to ZnSO4. It was determined that the zinc accumulation in the gill and muscle tissues of the fish exposed to ZnO NPs during the 3-day experiment was lower than that of fish exposed to ZnSO4