Antrenör ve sporcuların beklenen ve algılanan hizmet düzeylerinin incelenmesi
Examination of expected and perceived service levels of trainers and athletes
- Tez No: 687517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karaman yerel yönetim spor tesislerinde görev yapan antrenörlerin ve sporcuların, Karaman yerel yönetim spor tesislerinin sunduğu hizmetlerin kalitesini değerlendirmesidir. Çalışmaya 32 antrenör ve 478 sporcu toplamda 510 katılımcı yer al-maktadır. Katılımcılar cinsiyete göre 267'si erkek ve 243'ü kadın olarak belirlenmiştir. Verilerin toplanmasında Lam, Zang ve Jensen (2005) tarafından geliştirilen ve Gürbüz, Koçak ve Lam (2005) tarafından Türkçe geçerlik ve güvenirliği yapılan hizmet kalitesi değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Ölçek 4 alt boyuttan oluşmaktadır. Ölçek personel alt boyutu 9 madde, program alt boyutu 7 madde, soyunma odaları alt boyutu 5 madde ve tesis alt boyutu 13 madde, toplamda 34 maddeden oluşmaktadır. Maddeler Google Forms platformuna aktarılmış ve katılımcılar ölçeği online olarak cevaplamışlardır. Verilerin anali-zinde SPSS 24 paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik ve karışık ölçümlerde ANOVA testleri uygulanmıştır. Karaman Yerel Yönetim Spor Tesisle-rinde sunulan hizmet kalitesine yönelik algılanan ve beklenen hizmet puanları arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Bulgulara göre Karaman Yerel Yönetim Spor Tesislerinde sunulan hizmet kalitesine yönelik algılanan ve beklenen hizmet puanları arasında anlamlı fark tespit edilmiştir. Karaman Yerel Yönetim Spor Tesislerinden hizmet alan antrenörlerin hizmet kalitesini algılamaları açısından cinsiyete göre istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the quality of the services provided by the sports facili-ties of the Karaman local government by the trainers and athletes working in the Karaman local government sports facilities. A total of 510 participants are included in the study, 32 coaches and 478 athletes. According to gender, the participants were determined as 267 men and 243 women. The service quality assessment scale developed by Lam, Zang, and Jensen (2005) and validated and reliable in Turkish by Gürbüz, Koçak, and Lam (2005) was used to collect the data. The scale consists of 4 sub-dimensions. The scale consists of 9 items in the personnel sub-dimension, 7 items in the program sub-dimension, 5 items in the changing rooms sub-dimension, and 13 items in the facility sub-dimension, a total of 34 items. The items were transferred to the Google Forms platform and the participants an-swered the scale online. SPSS 24 package program was used in the analysis of the data. Descriptive statistics and mixed measures ANOVA tests were used in the analysis of the data. A significant difference was found between the perceived and expected service scores for the service quality provided in Karaman Local Government Sports Facilities. According to the findings, a significant difference was found between the perceived and expected service scores for the service quality provided in Karaman Local Government Sports Facilities. No statistically significant difference was found according to gender in terms of the perception of service quality of the trainers receiving service from Karaman Local Government Sports Facilities.