Refik Halid Karay'ın eserlerinde Araplar ve Arap kültürü
Arabs and Arab culture in the works of Refik Halid Karay
- Tez No: 687553
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ BUDAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 324
Özet
Refik Halid yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere toplam yirmi beş yıl sürgün hayatı yaşar. Sinop, Çorum, Ankara ve Bilecik zorunlu ikametlerinden sonra Arap coğrafyasında da Lübnan'ın Beyrut, Suriye'nin Halep şehrini mekân tutmak durumunda kalır. Tabii olarak bu farklı coğrafyada bir hayli zorlanmış ve hayatında fiziksel ile ruhsal değişimler yaşamıştır. O kadar ki yurda döndükten yıllar sonra yazdığı kronik ve hatıralarında bile buralarda yaşadığı ve tanıklık ettiği olaylar büyük yer tutar. Hikâye ve romanlarında da bu ikinci sürgün yıllarının önemli yansımaları bulunur. Yazarın Yezidin Kızı, Sürgün, Dişi Örümcek ve Yeraltında Dünya Var romanlarıyla Gurbet Hikâyeleri bütünüyle buralarda geçmiştir. Bu çalışmada Refik Halid Karay'ın eserlerinde Araplar ve Arap Kültürü başlığı altında yazarın bu ikinci sürgün yıllarının izi sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
Refik Halid Karay, as banished within his homeland and to foreign countries, lived in exile for 25 years. Having sent into exile to Sinop, Çorum, Ankara, and Bilecik, he was exiled to Beirut, in Lebanon, Aleppo, in Syria. Indeed, during his stay in these different regions, he experienced extreme difficulties that paved the way to physical and spiritual change. It is easy to see the effects of what he faced and witnessed, even in his chronicles and journals that were written long after he returned to his homeland. The reflection of the second period in exile is clear in Karay's short stories and novels as well. The plot in Yezidin Kızı, Sürgün, Dişi Örümcek, Yeraltında Dünya Var and Gurbet Hikâyeleri takes place in locations he lived in exile. In this study, the author's second exile years are traced under the title of Arabs and Arab Culture in the works of Refik Halid Karay.