Krizlerin Türkiye'ye etkileri, kriz dönemlerinde ihracat sektöründeki değişimlerin bankacılığa yansıması
The effects of crises on Turkey, reflection of changes in the export sector on banking during the crisis period
- Tez No: 687580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBERK NURİ BERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Krizler tüm dünya ülkelerini etki altına aldığını bilinmektedir. Gelişmişlik düzeyleri üst olan ülkeler bu krizlerden az şekilde gelişmekte olan ve daha küçük ülkeler ise önemli bir şekilde etkilenmiştir. Krizler zamanı ülkedeki her bir sektör bundan nasibini almaktadır. Sektörlerden ziyade hane halkından en üst makamlara kadar etkisini göstermektedir. Krizlerin dolaylı veya direkt şekilde ülkelerin ihracat sektörünü etkilemektedir. Bu araştırmada krizlerin Türkiye üzerindeki etkileri yıllar bazında araştırılmış, sonrasında ise kriz dönemlerinde ülkenin ihracatının ne düzeyde olduğu incelenmiştir. Cumhuriyet yıllarından günümüze kadar etkilenilen krizlerin ihracat sektörü ile olan ilişkisini incelendi. Tüm ülkeler bu krizlerden etkilendiği için dış ticaret ilişkilerinin mevcut olduğu ülkelere ihracat yapılmadı çünkü krizler diğer ülkelerin de alım gücünün etkiledi. Bu durum ele alındığında ihracatta olan değişimler bankacılık sektörüne direk olarak yansımıştır. Ülkeye döviz veya herhangi bir para girişinde azalma bankaların işlevlerini azaltmıştır. Krizlerle baş edebilen bankalar yaşamını sürdürmüş fakat diğerleri ya tasfiye kararı almış ya da diğer bankalar ile birleşerek yoluna devam etmişlerdir. Bunların yanı sıra yabancı sermayeye de satılan bankalar olmuştur. Bu araştırmada konular yıllar bazında incelenmiş ve aralarında ilişkiler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
We know that the crises have affected all the countries of the world. Countries with high levels of development were affected by these crises to a lesser extent, while developing and smaller countries were significantly affected. In times of crisis, every sector in the country gets its share from it. It shows its influence from households to the highest authorities rather than sectors. Crises directly or indirectly affect the export sector of countries. In this research, we investigated the effects of the crises on Turkey over the years, and in the next step, we examined the level of the export sector of the country during these crisis periods. We have witnessed the relationship of the crises we have been in since the Republican years with the export sector. Since all countries were affected by these crises, we could not export to the countries with which we have foreign trade relations, because the crisis also affected the purchasing power of other countries. When the events took place like this, the changes in exports were directly reflected in the banking sector. The decrease in foreign exchange or any money inflow to the country has reduced the functions of banks. Banks that were able to cope with the crises survived, but the others either decided to liquidate or continued on their way by merging with other banks. In addition to these, there were also banks sold to foreign capital. The issues we emphasized in this study were examined on the basis of years and the relationships between them were investigated.