PVC üretim sürecinde kesirli faktöriyel deney tasarımı kullanımı
Parcial factorial design of experi̇ment use in PVC production process
  1. Tez No: 687581
  2. Yazar: ÇİSEM KARAMERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL TERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Deney tasarımı yöntemleri ilaç sektöründen tekstil sektörüne, tarım sektöründen gıda sektörüne kadar birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda ise yeni üretim tasarımı, üretim proses geliştirilmesi, iyileştirmesi gibi mühendislik alanlarında da sık kullanılmaktadır. Bu çalışmada deney tasarımı yöntemleri verilmiştir. Uygulama olarak PVC malzemesinin HAR standardı kapsamında gerekli şartları sağlayan en ucuz maliyetli PVC granül üretiminin formüle edilmesi için deney tasarımı kullanılmıştır. HAR standardının ve ilave özel müşteri şartlarının karşılanması amacıyla uygulanan testler yaklaşık olarak 14 ile 21 gün arasında tamamlanmıştır ve uygulanan tüm testler firmanın kendi bünyesinde bulunan laboratuvarda test edilmiştir. En çok üretimi gerçekleştirilen kablo tipi seçilerek, H05VK kablo üretiminde kullanılan PVC granül formülü üzerinde deney tasarımı çalışması gerçekleştirilmiştir. Ürüne uygulanan testler PVC granül üretimi sonrası malzemeye uygulanan ve kablo üretimi sonrası bitmiş ürün halindeki kabloya uygulanan testlerdir. PVC malzemesinin üretiminde kullanılan hammadde tiplerinin tanıtılmasının ardından, PVC granül ve kablo üretim süreçleri açıklanmıştır. Mevcut ürün maliyetleri ve test sonuçları ile deney tasarımı çalışması sonrası ürün maliyeti ve test sonuçları karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak deney tasarımı yöntemleri kullanılarak PVC üretiminde zaman ve maliyet yönünden tasarruf sağlanabilmektedir.
Özet (Çeviri)
Experimental design techniques are widely used in many different fields from the pharmaceutical sector to the textile sector, from the agricultural sector to the food sector. In recent years, it has been used frequently in engineering fields such as new production design, production process development and improvement. In this study, design of experiment and design of analysis are introduced As an application, the experimental design was used to formulate the production of PVC granules with the cheapest cost, which meets the necessary conditions within the scope of the HAR standard. The tests applied to meet the HAR standard and additional special customer requirements were completed in approximately 14 to 21 days and all applied tests have been tested in the company's own laboratory. By choosing the cable type most produced in the company, an experimental design study was carried out on the PVC granule formula used in the production of H05VK cable. The company has PVC granule and vein production lines. Tests applied to the product are tests applied to the material after PVC granule production and to finished cables. After introducing the PVC material and the raw material types used in the production of this material, the PVC granule and cable production processes in the company are explained. The current product costs and test results were compared with the product cost and test results after the experimental design study. As a result, time and cost savings can be achieved in PVC production by using experimental design methods.