El bileği ağrısı olan bilgisayar mühendislerinde kısa oponens splint ve yapılandırılmış el egzersiz programının etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of short oponens splint and structured hand exercise program on computer egineers with wirst pain
  1. Tez No: 687604
  2. Yazar: FATMA SENA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM TARAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortez-Protez Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmada, el-el bileği ağrısı olan bilgisayar mühendislerinde kısa oponens splint ve yapılandırılmış el egzersiz programının ağrı, el fonksiyonları, günlük yaşam aktiviteleri ve iş performansı üzerine etkisini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya 45 bilgisayar mühendisi dahil edildi. Randomizasyon ile onbeşer kişilik 3 grup oluşturuldu. Grup 1'e kısa oponens splint verilerek tüm çalışma süreleri boyunca takmaları istenildi. Bu grup ayrıca grup 2'ye verilen egzersizleri de haftada 3 gün 8 hafta süresince yaptı. Grup 3 için herhangi bir tedavi uygulanmadı. Kişilerin takibi her hafta periodik olarak yapıldı. Bilgisayar mühendislerinin; demografik bilgileri alındı. Jamar el dinamometresi, pinçmetere, dokuz delikli tahta çivi testi, görsel analog skala, boston karpal tünel sendromu anketi (fonksiyonel durum skalası-semptom şiddet skalası), Michigan el sonuç anketi (genel el fonksiyonu, günlük yaşam aktivitesi, iş performansı, ağrı, dış görünüş ve memnuniyet skalaları) ile çalışma öncesinde ve 8 haftalık çalışma sürecinden sonra değerlendirmeler yapıldı. El-el bileği ağrısı olan bilgisayar mühendislerinde kısa oponens splint kullanımı ile beraber yapılandırılmış el egzersiz programı uygulanması; fonksiyonellik (
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effect of short oponens splint and structured hand exercise program on pain, hand functions, activities of daily living and work performance on computer engineers with hand- hand wrist pain. 45 computer engineers were included in the study. Three groups, each fifteen people, were formed by randomization. Group 1 was given a short oponens splint and asked to wear it throughout the entire study period. This group also did the exercises given to group 2, three days a week for eight weeks. No treatment was applied for group 3. The progress of subjects is tracked periodically each week. Demographic information of each subject is collected before the study. Following metrics have been evaluated before the study and after the 8-week study period: Jamar hand dynamometer, pinch meter, nine-hole wooden nail test, visual analog scale, Boston carpal tunnel syndrome questionnaire (functional status scale-symptom severity scale), Michigan hand outcome questionnaire (general hand function, activity of daily living, work performance, pain, external appearance and satisfaction scales). According to our statistics, implementation of a structured hand exercise program with the use of short oponens splints in computer engineers with hand-wrist pain is significantly effective in increasing functionality (