Episodic memory and the footprints of cognitive dissonance in William Shakespeare's selected plays
William Shakespeare'in seçilmiş oyunlarındaki epizodik bellek ve bilişsel ahenksizliğin ayak izleri
  1. Tez No: 687605
  2. Yazar: DERYA ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEDİHA GÖBENLİ KOÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bellek, şimdiki zamana yön veren, geleceğe ilham veren ve bugünkü kişiliğimizi yaratan anların kasasıdır. Bellek sisteminin bir parçası olan anısal bellek kişinin geçmiş, gelecek veya karşıolgusal bir duruma, belirli bir deneyime doğru zamanda yolculuk etmesine izin verir. Buna karşılık, yine zihin ile ilgili olan bilişsel ahenksizlik, kişinin inanç sistemi ile davranışları arasında bir tutarsızlık algılandığında meydana gelir. Bu çalışmanın amacı Shakespeare'in Othello ve Hamlet oyunlarındaki anısal bellek ve bilişsel ahenksizlik durumlarını analiz ederken iki teorinin arasındaki korelasyonu araştırmaktır. Çalışma, seçilmiş oyunlardaki kilit anlara yakın okuma yaparak Endel Tulving'in anısal bellek kuramını ve Leon Festinger'in bilişsel ahenksizlik kuramını takip eder. Bu bağlamda, Hamlet ve Othello oyunlarındaki karakterlerin karar almaları anısal bellek ve bilişsel ahenksizlik korelasyonunun etkisi altında olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Memory is the vault of moments which determine the present, inspire the future, and create the person we are today. Episodic memory which is a part of the memory system, allows an individual to mentally travel through time towards a particular experience which may be in the past, in the future or it may be a counterfactual situation. On the other hand, cognitive dissonance which is also associated with the mind occurs when a discrepancy is detected between an individual's belief system and behaviour. This study's aim is to analyse the instances of episodic memories and cognitive dissonances in Shakespeare's plays Othello and Hamlet while investigating the correlation of both theories. The study mainly follows Endel Tulving's episodic memory and Leon Festinger's cognitive dissonance approaches with a close reading of key moments in the selected plays. In this context, it has been observed that the correlation of episodic memory and cognitive dissonance has an impact on the character's decision-making in the plays Hamlet and Othello.