Günümüz mimarisinde kullanılan endüstriyel ahşap yapı elemanları ve yapı örneklerinin incelenmesi
Investigation of industrial wooden building elements and building samples used in current architecture
  1. Tez No: 687611
  2. Yazar: ŞULE NUR CAŞTUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Ahşap, eski çağlardan itibaren insanların en temel gereksinimleri için kullandığı yapı malzemelerinden biri olmuştur. Ahşap malzeme, zaman içerisinde teknolojik gelişmelerle birlikte malzemenin yapısal sorunlarına çözümler üretilerek günümüz yapı alanında önemli ve geniş kullanım olanağına sahip bir yapı malzemesi haline gelmiştir. Kolay temin edilebilirliği ve organik olmasının yanı sıra belirli bir sıcaklık ile preslenerek üretilen malzemenin üretim aşamasında kolay işlenmesi, mekanik dayanımı, suya dayanıklılığı, yangın direnci, hafifliği ve ömrü bittiğinde geri dönüşümünün olması gibi avantajlarından dolayı 20. yüzyıldan itibaren yapı alanında ahşap çok daha yaygın bir şeklide kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde mimari alanda, ahşap yapı üretimi giderek çoğalmaktadır. Bu tez çalışmasında, ahşap malzemenin yapısı ve yapı sistemleri anlatılarak, günümüz mimarisinde kullanılan endüstriyel ahşap yapı elemanları üzerinden dünyada yapılmış olan yapı örnekleri incelenmiştir. Çalışma altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde tezin amacı belirtilip çalışma yönteminden bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ahşap malzeme ile ilgili genel bilgilere yer verilerek, ahşabın geçmişten günümüze kadar olan gelişim süreci anlatılmaktadır. Daha sonra ise ahşap malzemenin fiziksel, kimyasal, anatomik ve mekanik yapılarından bahsedilmektedir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ahşap yapı üretim sisteminin tarihsel gelişim süreci göz önünde bulundurularak sırasıyla ilkel, geleneksel ve ileri teknolojili sistemler incelenmiştir. Geleneksel ve ileri teknolojili sistemlerin alt başlıklarına da değinilmiştir. Çalışmanın dördüncü bölümünde endüstriyel ahşap yapı elemanları anlatılmış ve yapı elemanının uygulanan bir yapıda kullanımı incelenmiştir. Çalışmanın beşinci bölümünde ise Dünya'da uygulanan çok katlı ahşap yapı örneklerine yer verilmiştir. Dünya'nın çeşitli bölgelerinden seçilen çok katlı ahşap yapı projeleri anlatılarak, buralarda kullanılan endüstriyel ahşap yapı elemanı çeşidi ve strüktür sistemleri incelenmiştir. Çalışmanın altıncı bölümü olan sonuç bölümünde ise, araştırılan ve yazılan konular ile ilişkin elde edilen sonuçlardan bahsedilmektedir.
Özet (Çeviri)
Wood has been one of the building materials that people have used for their most basic needs since ancient times. Wood material has become a building material with an important and wide range of use in today's construction field by producing solutions to the structural problems of the material with technological developments over time. In addition to its easy availability and organic nature, wood has become a much more common material in the field of construction since the 20th century, due to its advantages such as easy processing, mechanical strength, water resistance, fire resistance, lightness, and recycling at the end of its life. started to be used. Today, in the architectural field, the production of wooden structures is increasing. In this thesis, the structure of wood material and its building systems were explained and examples of buildings made in the world were examined on the industrial wooden building elements used in today's architecture. The study consists of six chapters. In the first chapter, the aim of the thesis is stated and the working method is mentioned. In the second part of the study, general information about wood material is given and the development process of wood from past to present is explained. Then, the physical, chemical, anatomical and mechanical structures of the wood material are mentioned. In the third part of the study, primitive, traditional and high-tech systems were examined, taking into account the historical development process of the wooden structure production system. The subtitles of traditional and high-tech systems are also mentioned. In the fourth part of the study, industrial wooden construction elements are explained and the use of the construction element in an applied structure is examined. In the fifth part of the study, examples of multi-storey wooden structures applied in the world are given. Multi-storey wooden construction projects selected from various regions of the world were explained, and the type of industrial wooden building elements and structural systems used in these areas were examined. In the conclusion part, which is the sixth part of the study, the results obtained regarding the researched and written subjects are mentioned.