A research on college students' financial literacy level: A case of Yeditepe University
Üniversite öğrencilerinin finansal okuryazarlık seviyesi üzerine bir araştırma: Yeditepe Üniversitesi örneği
- Tez No: 687610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞATAY AKARÇAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Modern zaman ile birlikte finansal okuryazarlık önemli bir konu haline geldi. Finansal okuryazarlık bireylerin finansal konularda doğru tutum ve davranış göstermelerini içermektedir. Finansal tutum ve davranış kişilerin tüm hayatlarını etkilemektedir. Bu sebep ile bireylerin doğru ve bilinçli karar vermeleri gerekmektedir. Finansal okuryazarlık seviyesi yalnızca bireylerin ekonomilerini değil ülke ekonomisini de etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, Yeditepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencileri ile Eğitim Fakültesi öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeyini belirlemektir. Çalışmada finansal okuryazarlık düzeyi,“finansal tutum, finansal algı, finansal ilgi ve finansal harcama”boyutlarında incelenmektedir. Bununla birlikte, öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeyleri demografik ve betimleyici özellikler altında incelenmiştir. Çalışmada 208 kişilik örneklem kullanılmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem testi, tek yönlü varyans analizi ve çoklu araştırma testleri kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, bireylerin finansal okuryazarlık düzeyleri ile cinsiyet, anne eğitim düzeyi, baba eğitim düzeyi, öğrenim gördükleri fakülte ve bölüm, sınıf seviyesi ve ekonomi ya da finans eğitimi arasında anlamlı bir ilişki görülmüştür. Cinsiyet ile finansal tutum, finansal algı ve finansal ilgi arasında anlamlı bir ilişki yoktur. Analiz sonucunda öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeylerinin orta seviyede olduğu belirlenmiştir. Finansal eğitim alan öğrencilerin finansal okuryazarlık düzeyleri daha yüksek çıkmıştır. Finansal okuryazarlık düzeyinin artırılması için finansal eğitime ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Financial literacy has become an important issue with modern times. Financial literacy includes individuals' correct attitudes and behaviors in financial matters. Financial attitude and behavior affect people is entire lives. For this reason, individuals should make the right and conscious decision. Financial literacy level affects not only the economies of individuals, but also the economy of the country. The aim of this study is to determine the financial literacy level of Yeditepe University Faculty of Economics and Administrative Sciences students and Faculty of Education students. Financial literacy level is examined in the dimensions of financial attitude, financial perception, financial interest and financial expenditure in the study. In addition, students' financial literacy levels were examined under demographic and descriptive characteristics. In the study, a sample of 208 people was used. Independent sample t test, one-way analysis of variance and multiple research tests were used to analyze the data. According to the findings, a significant relationship was observed between individuals' financial literacy levels and gender, mother's education level, father's education level, their faculties and departments, grade level and economic or finance education. There is no significant relationship between gender and financial attitude, financial perception and financial interest. As a result of the analysis, it was determined that financial literacy level of the students was medium. Financial literacy levels of students who received financial education were found to be higher. Financial education is needed to increase the level of financial literacy.