Strategies for regional integration of international trade of East Africa
Doğu Afrika uluslararası ticaretin bölgesel entegrasyonu için stratejiler
- Tez No: 687614
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA EMRE CİVELEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışma, Doğu Afrika'nın uluslararası ticaretinin bölgesel entegrasyonuna yönelik stratejileri değerlendirmeye yöneliktir. Çalışma, tamamen ikincil bir veri incelemesi olup, belgesel incelemeye dayalı olup, çalışmanın verilerinin sağlanması için ikincil veri kaynaklarına danışılmıştır. Afrika'ya bölgesel entegrasyon göstergelerini belirlemeyi amaçlayan çalışma, ekonomik bölgesel entegrasyonun kârlarının değerlerini aşıp aşmadığını tanımlıyor. EAC'nin oluşumu ve prevalansının gözden geçirilmesi, çalışma için yapılmıştır. REI'nin Afrika'nın kalkınmasını ve büyümesini teşvik etmek için daha geniş bir stratejinin bir parçası haline geldiği tespit edildi. Sonuç olarak, birkaç geniş yönergeyle sonuçlandı. Performansı, işlem maliyetlerini düşürecek, rekabeti artıracak, doğrudan yabancı yatırım getirecek, ölçek ekonomilerini teşvik edecek ve makroekonomik işbirliğini kolaylaştıracaktır. Çalışma, REI mekanizmasının zorluk çekmediğini göstermektedir. Bu zorluklar, bu araştırmanın üçüncü bölümünde etraflıca incelenmektedir. Bunlar, RIA'ların üye devletleri, anormal veya doğal engeller nedeniyle diğer devletlere giriş zorluklarıyla karşı karşıya kaldıklarında, potansiyel üye ülkelerin pazarına erişim sağlamak isteyen devlet tarafından tek taraflı tarife indiriminin bir RIA'nın oluşturulmasına tercih edilmediği gösterilmiştir. Bu, ticareti bölge içi ticaret lehine yeniden düzenler. REI'nin önemini anladıktan sonra Afrika, gelir kaybı da dahil olmak üzere önemsiz konular hakkında endişelenmeyi bırakmalı ve hedefe yönelik eğitime başlamalıdır. Bunu yaparak Afrika, uygun hızı güvence altına almak ve olaylar tarafından aşılmayı önlemek için yükünü taşımasını sağlamalıdır. Ayrıca, amacına ulaşmak için Afrika, REI alanındaki kilit hedefleri kabul etmelidir. Afrika, uygulamayı daha da hızlandırmak için kapasitesini artırmalıdır. Çalışma, Afrika'nın bölgesel entegrasyonu için, AB ülkeleri Afrika devletlerinden daha sanayileşmişken, zayıf sanayi temelleri ile ekonomik bir entegrasyon önermektedir. Afrika, ekonomik platformu için hedefler belirlemede öncü olacaktır. Tarife ve tarife dışı kısıtlamaların azaltılması ve makroekonomik istikrar gibi daha zorlu hedeflere ulaşılması gibi konularda üzerinde anlaşmaya varılan Topluluk programlarına bağlılığı garanti altına almak için takip mekanizmaları oluşturma ihtiyacı.
Özet (Çeviri)
The study set to assess the strategies for regional integration of International trade of East Africa. The study was an entirely secondary data review based on documentary review was secondary data sources were consulted for the provision of data for the study. The study aimed at determining the regional integration indicators to African and defines if economic regional integration's profits exceed its values. The review of the occurrence and prevalence of the EAC was undertaken for the study. It was established that REI has become a component of a broader strategy to foster African development and growth. As a result, it has resulted in several broad guidelines. Its performance would lower transaction costs, boost competition, bring foreign direct investment, encourage economies of scale, and facilitate macroeconomic cooperation. The study demonstrates that the mechanism of REI is not of difficulties. These difficulties are being thoroughly explored in this research's third chapter. These have been demonstrated so when member states of RIAs face entry challenges to other states due to abnormal or natural obstacles, unilateral tariff reduction by the state looking to pursue accessibility to the potential member nations' market is not preferable to the formation of an RIA, which rearranges trade in favor of intra-regional trade. After realizing the significance of REI, Africa must quit worrying about trivial issues including revenue loss, and begin training towards the target. By doing so, Africa must be ensuring that it moves its load to secure the appropriate speed and prevent being surpassed by events. Besides, to achieve its aim, Africa must recognize key goals in the field of REI. Africa must increase its capacity to accelerate implementation even further. The study recommend for Africa's regional integration is an economic integration with poor industrial bases, while EU nations are more industrialized than African states. Africa would lead the way in establishing targets for its economic platform. The need to establish follow-up mechanisms to guarantee adherence to agreed-upon Community schedules on topics including tariff and non-tariff restriction decreases, as well as accomplishment of more challenging goals like macroeconomic stabilization.