Deposition of fluorocarbon-based polymer thin films using initiated chemical vapor deposition (icvd) method
Floropolimer ince filmlerin başlatmalı kimyasal buhar biriktirme yontemi ile kaplanması
  1. Tez No: 687625
  2. Yazar: OMID MOHAMMADMORADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZDE İNCE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışmada başlatıcılı kimyasal buhar biriktirme (iCVD) yöntemi kullanılarak floropolimer ailesine ayıt olan polimerleri ince film halinde kaplanması hedeflenmektedir. Kullanılacak olan iCVD sistemindeki düşük sıcaklıklar ve nazik vakum ortamı, monomerlerin fonksiyonel gruplarını etkilemeyerek, sentezlenen polimer deki özelliklerin korunması sağlayacaktır. Diğer vakum kaplama tekniklerine göre iCVD yönteminin bir üstünlüğü, polimerizasyonun yüzeyde gerçekleşmesinden ötürü, polimerlerin kimyasal yapılarının nanometre hassasiyetindeki kalınlıklarda kontrol edebilmesidir. Ayrıca polimer sentezinde kullanılan metotların elektronik aygıtların üretim süreçlerine uygun olması da büyük önem taşımaktadır. Özellikle mikroelektronik uygulamalar için yüzeyinde nanoyapılar bulunan inorganik altlıkların polimerler ile açı-korur (konformal) bir şekilde kullanabilmesi ve altlık- ince film uyumunun sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this work initiated chemical vapor deposition (iCVD) will be used to deposit fluoropolymer thin films. The method we use performs in low temperature and low pressures hence protect the functional groups of the depositing polymers. Compared to other vacuum-based deposition methods, in the iCVD method deposition happens on the surface, hence controlling the functionality of the coating on the nanometer scale is possible. The application of the deposited polymers is in a microelectronic application in which conformal coatings of functional polymers are required.