Necmeddin Sahir Sılan'ın hayatı ve eserleri üzerinde bir inceleme
Research on Necmeddin Sahir Sılan's lifetime and works
- Tez No: 687640
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ÇONOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyografi, Türk Dili ve Edebiyatı, Biography, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Gazeteci, şair ve bürokrat olan Necmeddin Sahir Sılan, II. Meşrutiyet, I. Dünya Savaşı, Milli Mücadele dönemlerinde ve Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında eserler üretmiştir. Sılan, 1921 tarihinde Ankara'ya giderek Milli Mücadele'ye katılmıştır. Milli Mücadele'ye cephe gerisinden yaptığı hizmetlerinden dolayı İstiklâl Madalyası ile ödüllendirilmiştir. 1896 yılında Kırklareli'de doğan ve 21 Ağustos 1992'de İstanbul'da vefat eden Necmeddin Sahir Sılan'ın hayatı ve eserleri kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır. Sılan'ın edebi ve diğer eserleri tespit edilerek incelenmiştir; şiirleri de tematik olarak çözümlenmiştir. Yapılan araştırmada, Necmeddin Sahir Sılan'ın üzerine akademik anlamda bir çalışmaya rastlanmamıştır. Bu bakımdan çalışma, Necmeddin Sahir Sılan hakkında yapılan kapsamlı ilk çalışma niteliğindedir. Bu araştırma Necmeddin Sahir Sılan'ın Türk edebiyatı ve tarihindeki yerini ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda çalışma, araştırmacılar için II. Meşrutiyet'ten Cumhuriyet dönemine kadar Türk tarihi ve edebiyatı açısından bir kaynak niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Necmeddin Sahir Sılan, who journalist, poet, bureaucrat, produced work The Second Constitutional era, World War I, The War of Independence and in the early years of the Republican period. Sılan, went to Ankara in 1921 and joined The War of Independence. As a result he was awarded with Medal of Independence, his services to the War of Independence from behind the front. Necmeddin Sahir Sılan, who was born in 1896 in the Kırklareli and died in 21 August 1992 in the İstanbul, comprehensively examined life and works. Necmeddin Sahir Sılan's literary and other works detected and examined; his poems was analysed thematically. In the research, academic study hasn't been found on Necmeddin Sahir Sılan. In this regard, this work is the first comprehensive study on Necmeddin Sahir Sılan. This study explain, that the place of Necmeddin Sahir Sılan in Turkish literature and history. In this context the study, is a source for researchers in terms of Turkish history and literature from the work The Second Constitutional era to the Republican era.