Demokrat Parti döneminde seçim kampanyaları (1957 genel seçimi)
Election campaigns in the period of the Democrative Party (1957 general elections)
  1. Tez No: 687668
  2. Yazar: GÜLİSTAN ŞIRA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 450
Özet
18. yüzyılda başlayan demokrasi rüzgârı Osmanlı'yı da etkilemiştir. Bu etkileme Anayasa ve Meclis nezdinde gelişerek çok partili sistemin başlangıcını oluşturmuştur. Bu çerçevede iki defa çok partili yaşama geçilmeye çalışılsa da başarılı olunamamıştır. Fakat İkinci Dünya Savaşı'nın getirdiği zorluklar bu sitemi zorunlu kılmıştır. Bu zorunluluk diğer ülkelere nazaran kolay geçiş göstermiştir. Fakat kolay gelişim göstermemiştir. Bu zorluk seçim kampanyalarıyla ortaya çıkmıştır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin çok partili hayata geçtikten sonra neden zorlu bir gelişim geçirdiğini göstermektir. 1957 genel seçiminin seçilme nedeni çok partili dönemde bu zorluğun başlangıç kısmını oluşturmasıdır. 1946 yılında DP'nin kuruluşu ve 1950 yılında iktidara gelmesiyle gerek çok partili sistemin yerleşmesi ve gerekse evrimleşmesinde öncü bir konumda olduğu için DP temel alınmıştır. Arşiv taraması yöntemi kullanılarak dolaylı gözlem ve betimleyici analiz yapılmıştır. Elde edilen verilerle seçmenlerin oy verme davranışı ve siyasi aktörlerin kampanyaları arasındaki ilişkiler değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda DP'nin ilk defa 1957 genel seçimini öne almak zorunda kaldığı, muhalefete yönelik baskı uyguladığı, radyonun kampanya yürütmek için hükümete tahsis edildiği, basının çeşitli nedenlerle sansür uyguladığı ve ilk defa 1957 milletvekili seçimleri için oyların yüzde ellinin altına düşerek %48,6 oranında kaldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The wind of democracy that started in the 18th century also affected the Ottoman Empire. This influence had formed before the Constitution and the Parliament and formed the beginning of the multi-party system. In this context, although attempts were made to adopt a multi-party system life twice, it was not successful. However, the difficulties brought by the Second World War made this system necessary. This obligation has shown an easy transition compared to other countries. But it did not develop easily. This difficulty has arisen with election campaigns. The purpose of this study is to show why Turkey has experienced a difficult development period after its multi-party system life. The reason for the election of the 1957 general elections was that this was the beginning phase of this difficulty in the multi-party era. With the foundation of the DP in 1946 and its being elected in 1950, the DP was taken as a basis because it played a role in the establishment and evolution of the multi-party system. Indirect observation and descriptive analysis were made using the archive scanning method. The relations between voting behavior of voters and campaigns of political actors were evaluated with the data obtained. As a result of the evaluations, the DP had to take the general elections forward for the first time, applied an extreme measure against the opposition, the radio was allocated to the government to carry out the campaign, the press was restricted for various reasons, and for the first time in the 1957 parliamentary elections, 48.6% of the votes dropped below fifty percent. It has been observed to have remained in those numbers.