Endüstriyel atıksularda bulunan çoklu boyar maddelerin elektrokoagülasyonla giderilmesi
Removal of multiple dyeing materials in industrial wastewater by electrocoagulation
- Tez No: 687669
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDİL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde üç farklı sentetik boya karışımının, Erionyl Red (ER), Isolan Bordeaux (IB) ve Remazol Red (RR), elektrokoagülasyon (EK) yöntemi kullanılarak sulardan giderimi çalışması anlatılmıştır. Giderim için gerekli olan parametreler ayrı ayrı optimize edilmiştir. Boyar maddeler kendileri toksik olabildiği gibi toksik etkiye sahip türlerini de oluşturabilirler. Renkli atıklar sularda kolloidal yapılar oluşturarak kötü kokunun yanında kötü görünüm verir. Kolloidal yapı güneş ışınlarının suların iç kısmına girişini engelleyeceği için sulardaki yeşil yaşamın fotosentez olayını durduracaktır. Aynı zamanda bu sular içme sularına karışması insan yaşamını da kötü yönde etkileyecektir. Demir elektrotlar kullanılarak optimum giderim verimliliği ve enerji tüketimi şartlarını bulmak için boya konsantrasyonu, tuz konsantrasyonu, akım yoğunluğu ve pH'ı içeren dört farklı parametre araştırılmıştır. Üç farklı ticari boyanın suda 100 ppm seviyesinin belirlenmesi için kemometrik bir yöntem geliştirilmiştir. Deneylerin giderim verimliliği klasik en küçük kareler metodu (CLS) uygulanarak hesaplanmıştır. EK tekniği tekli ve karışık boyaların sudan gideriminde iyi bir giderim verimliliği göstermiştir. Bütün optimizasyon deneyleri 100 mg/L boya konsantrasyonu kullanılarak yapılmıştır ve üç boya ile karışımlar için akım yoğunluğunun 2.33 mA/cm2 olduğu ve enerji tüketiminin 1.25 kWh/m3 civarında olduğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the removal of three different synthetic dye mixtures, Erionyl Red (ER), Isolan Bordeaux (IB) and Remazol Red (RR), from water using electrocoagulation (EK) method is described. The parameters required for removal have been individually optimized. While dyestuffs can be toxic themselves, they can also create toxic species in water. Colored wastes create colloidal structures in the water and give bad appearance as well as bad odor. The colloidal structure will stop the photosynthesis of the green life in the water, as it will prevent the sun rays from entering the interior of the water. At the same time, mixing of these waters with drinking water will adversely affect human life. Four different parameters including dye concentration, salt concentration, current density and pH were investigated in order to find optimum removal efficiency and energy consumption conditions by using iron electrodes. A chemometric method has been developed to determine the removal amount of three different commercial dyes in water. The removal efficiency of the experiments was calculated by applying the classical least squares method (CLS). The EK technique has shown good removal efficiency in removing single and mixed dyes from water. All optimization experiments were carried out using a dye concentration of 100 mg/L and the current density for the three dyes and mixtures was calculated to be 2.33 mA/cm2 and the energy consumption to be around 1.25 kWh/m3.