Karanfil yağı, benzokain ve 2-fenoksietanolün mavi yengeç (Callinectes sapidus) üzerinde etkin anestezi konsantrasyonlarının belirlenmesi
Determination of effective anesthetic concentrations of clove oil, benzocaine and 2-phenoxyethanol on blue crab (Callinectes sapidus)
- Tez No: 687667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÖZBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde Akdeniz ve Ege kıyılarında dağılım gösteren mavi yengeçler (Callinectes sapidus) üzerinde karanfil yağı, 2-fenoksietanol ve benzokain anestezik maddelerinin etkin dozlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Mavi yengeçlerde daldırma yöntemi uygulanarak karanfil yağı, 2-fenoksietanol ve benzokain konsantrasyonlarının anestezi etkileri değerlendirilmiştir. Çalışmada kullanılan karanfil yağı doz miktarları 0,15-0,25-0,35-0,45-0,55-0,65 ve 0,75 ml/l olarak kullanılmıştır. Deney sırasında gözlem yapılarak sedasyon, anestezi ve ayılma safhaları belirlenmiştir. Kullanılan doz miktarları içerisinde 0,15 ml/l'de anestezik etkisi olmadığı gözlemlenmiştir. Kullanılan dozlardan 0,45 ml/l, 0,55 m/l ve 0,75 ml/l'nin tamamında anestezi gerçekleşmiştir. Kullanılan 0,75 ml/l karanfil yağı solüsyonun da bireylerin %60'ının öldüğü gözlemlenmiştir. Diğer dozlardan 0,25 ml, 0,35 ml, 0,45 ml, 0,55 ml, 0,65 ml için ölüm oranları sırasıyla; %20, %20, %0, %40 ve %60 olarak gözlemlenmiştir. Anestezik 2-fenoksietanol kullanımında 1ml/l, 3ml/l ve 5 ml/l doz miktarlarından sadece 5ml/l %60 bireyde sedasyon sağlamıştır. Benzokain 100, 200, 300, 400 ve 500 mg/l doz kullanımında sadece 500 mg/l dozda sedasyon gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the effective anesthetic doses of clove oil, 2-phenoxyethanol and benzocaine on blue crabs (Callinectes sapidus), which are distributed in the Mediterranean and Aegean coasts of Turkey. The effective anesthetic concentrations of clove oil, 2-phenoxyethanol and benzocaine were evaluated for blue crab by immersion method. Efficacy of seven different clove oil doses (0.15, 0.25, 0.35, 0.45, 0.55, 0.65 and 0.75 ml/l) were tested. Sedation, anesthesia and recovery phases were determined by observing during the experiment. It was observed that there was no anesthetic effect at 0.15 ml/l among the tested doses. Anesthesia was achieved in all 0.45 ml/l, 0.55 m/l and 0.75 ml/l doses used. High mortalitiy (60%) was observed for 0.75 ml/l clove oil concentration. The mortality rates of 0.25 ml, 0.35 ml, 0.45 ml, 0.55 ml and 0.65 ml were observed as 20%, 20%, 0%, 40% and 60% respectively. In the use of anesthetic 2-phenoxyethanol, only 5 ml/l of doses of 1 ml/l, 3 ml/l and 5 ml/l provided sedation in 60% of individuals. In the use of benzocaine 100, 200, 300, 400 and 500 mg/l doses, sedation was observed only at the dose 500 mg/l.