The importance of stable and institutional approach in international water
Uluslararası sularda kurumsal yaklaşımın önemi
- Tez No: 687673
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ OKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 465
Özet
Yaşam için başka hiçbir madde ile ikame edilemeyen su, hayati öneminin yanı sıra tarımsal üretimde ve enerji üretiminde önemli bir girdi oluşturduğundan ülke kalkınması için de elzemdir. Kıtlık baskısına eşlik eden bir güç unsuru olarak önemi nedeniyle su, ülkeler arasındaki siyasi ve ekonomik ilişkileri etkilemekte, zaman zaman farklı nitelikteki diğer siyasi ihtilaflarla etkileşimde gerilimlere yol açabilmektedir. Bu konu uluslararası hukuk bağlamında ele alındığında, çeşitli uygulama ve çalışmalarda , makul ve optimum kullanım ve kıyıdaş ülkelere önemli zararlar vermeme ilkelerinin yaygın olarak kabul edildiği görülmektedir. . Türkiye ile Suriye arasındaki Fırat ve Dicle nehirleri ile ilgili çatışma, Türkiye'nin Güneydoğu Anadolu Projesi'nin başlamasıyla daha belirgin bir nitelik kazanmış ve terör ve Hatay gibi diğer konularla bağlantılı olarak gerginliklere neden olmuştur. Suriye, özellikle barajların su tutma dönemlerinde, alacağı su miktarı azalabileceği veya kirlenebileceği gerekçesiyle Türkiye'nin proje kapsamında inşa ettiği barajlara karşı çıkmış ve konuyu uluslararası forumlara taşımaya çalışmıştır. Suriye ile Türkiye arasında 1987 Protokolü imzalandı. Mevcut durumu düzenleyen 1987 Protokolü ile Suriye'ye saniyede ortalama 500 metreküp tahsis edilmesine karar verilmiştir. Ancak Suriye, iki ülke arasında yeni bir anlaşma ve daha fazla su tahsis edilmesini talep ediyor. İki ülkenin katkısı ve su tüketim hedefleri dikkate alındığında, toplam talep nehirlerin mevcut su potansiyelini aşmaktadır. Suriye, Irak ve Türkiye'nin Fırat ve Dicle nehirlerini uluslararası sular olarak kabul eden ve dolayısıyla“su paylaşımını”öngören tutumları, Türkiye'nin iki sınıraşan nehirden mutabık kalınan su tahsisini öngören Üç Aşamalı Planı ile çelişmektedir. Türkiye, Ortadoğu'daki su sorununa çözüm bulunması için Üç Aşamalı Planı'nın yanı sıra Barış Boru Hattı ve Manavgat Projeleri gibi önerilerde de bulundu. Suriye ve Türkiye ile Fırat ve Dicle üzerindeki anlaşmazlık Türk siyasetinde önemli bir yer tutmuş ve bölge ülkeleriyle ilişkilerini etkilemiştir. Temel amacı bölgesel dengesizlikleri ortadan kaldırmak olan Güneydoğu Anadolu Projesi, çeşitli sulama, enerji, altyapı ve çevre projelerinin yanı sıra insani gelişmeye katkı sağlayan sosyal projeleriyle Türkiye'nin kalkınmasında itici bir güç olacaktır. Bu, sorunun ekonomik boyutunu vurgular. Su sorunu, yönleri ve doğası itibariyle yeni boyutlar kazanmış görünüyor. ABD işgali sonrası Irak'ta yeni yönetim ve Avrupa Birliği'nin Fırat ve Dicle nehirlerine artan ilgisinin ardından sorunun yeni boyutlarının öneminin artması nedeniyle yeni stratejilerin belirlenmesinin bir zorunluluk olduğu açıktır.
Özet (Çeviri)
Since the abrupt ending of the Cold War and the concomitant process that has led to the questioning of primary concepts and approaches in the International Relations discipline, one of the intensely debated subjects has focused on the question of whether environmental problems and matters of sovereignty and the use of natural resources could lead to conflicts that may overspill into the international realm. Given that, such claims that international water resources had been at the center of several international conflicts and the future may resemble the past, have led the attentions to turn onto inter-state relations over transboundary water resources including the Euphrates-Tigris. The manner as a result of which Turkish and Syrian relations over theEuphrates-Tigris has come to the forefront, in turn, set up limitations over how the dispute should be understood and defined. In other words, rarely to be investigated in its own right, the dispute has usually been regarded as a testing ground to prove a potential linkage either between the environment, water, and conflict or the environment, water, and cooperation. In many cases, that has led to the omission from the analysis of factors that have emerged from the history of riparian relations and that have also shaped the principal nature of riparian interactions. The questioning of whether relations over water in the Euphrates-Tigris basin could solely be explained with such concepts as power-security-conflict or cooperation has rarely or never been asked. Because of that, for a more accurate explanation of the Euphrates Tigris dispute; this study critically explores the ostensible linkages between water-security and conflict or cooperation, as well as the manner with which non-water factors may have influenced the riparian perceptions of themselves, of each other and the problem in question, and finally what form of a state behavior those perceptions may be transformed into during the dispute.