Polikistik over sendromlu kadınlarda ovulasyon indüksiyonu için luteral fazda klomifen sitrat kullanımı
Luteal phase clomiphene citrate for ovulation induction in women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 687686
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜZEYYEN GÜLNUR ÖZAKŞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: PCOS'lu kadınlarda ovulasyon indüksiyonu için luteal fazda CC kullanımı araştırmak. Bu çalışmadaki amacımız; CC alan hastalar ile luteal fazda CC alan hastaların gelişen folikül sayısının, HCG günü endometrium kalınlıklarının, ovulasyon oranlarının ve gebelik oranlarının karşılaştırılmasıdır. Metod: Çalışmaya Mayıs 2008 ve Eylül 2009 tarihleri arasında infertilite polikliniğe başvuran 252 PCOS'lu hasta dahil edildi. PCOS tanısı 2003 yılında düzenlenen ESHRE/ASRM Rotterdam PCOS konsensus toplantısında karar verilen tanı kriterlerine göre konulmuştur. Bütün hastaların normal HSG bulguları ve eşlerinin normal spermiyogram sonuçları vardı. Birinci grup hastaya (126 hasta) menstrüel siklusun 5. günü başlayarak 5 gün 100 mg/gün CC ve ikinci grup hastaya (126 hasta) çekilme kanaması oluşturmak için 10 gün 10 mg/gün medroksiprogesteron asetat (MPA) kullandıktan sonra ki gün(çekilme kanaması başlamadan) 5 gün 100 mg/gün CC verilmiştir. USG bazal dönemde , siklusun 10.gününde ve dominant folikül 18 mm'ye ulaşıncaya kadar günlük olarak yapılmıştır. Dominant folikül 18 mm'ye ulaşınca 10.000 IU HCG IM yapılmıştır. HCG uygulamasından 36 saat sonra IUI yapılmıştır. Sonuç: Gelişen toplam folikül sayısı ve ≥14 mm folikül sayısı ikinci grupta daha fazla ve istatistiki olarak anlamlı farklılık izlenmiştir. Ovule olan hasta sayısı birinci grupta daha fazladır ama istatistiki olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. HCG zaman endometrium kalınlıkları ikinci grupta daha kalın ve istatistiki olarak anlamlı farklılık izlenmiştir (7,84±1,22 ve 8,81±0,89). İkinci grupta 13 gebelik (%10,3) ve birinci grupta 11 gebelik (%8,7 ) elde edilmiştir, istatistiki olarak anlamlı farklılık izlenmemiştir. Düşük oranları her iki grupta aynıdır. Tartışma: Bu çalışmada CC'ın luteal fazda verildiği PCOS'lu kadınlarda daha fazla folikül gelişmesine sebep olduğu, HCG zamanı endometrium kalınlıklarının daha fazla olduğunu tespit ettik. Bu durumun gebelik oranlarını artırabileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: To test a novel protocol of luteal phase administration of CC for ovulation induction in women with PCOS. The aim of our study is to compare follicle count, ovulating patients and endometrial thickness on the day of HCG administration and pregnancy rates in between patients who had taken CC and luteal phase administration of CC. Method: The study comprised 252 women with PCOS among those attending the infertility clinic and a private practice setting from May 2008 to September 2009. Diagnosis of PCOS was based on the revised 2003 consensus on diagnostic criteria and long-term health risks related to PCOS. All women had patent fallopian tubes prosed by HSG and normal semen analysis for their partners. Withdrawal bleeding was achieved using 10 mg tablets of MPA for 10 days before stimulation. Patients in the first group (126 patients) received 100 mg of CC daily for 5 days starting on day 5 of the menses, whereas patients in the second group (126 patients) received 100 mg of CC daily starting the next day after finishing MPA(before withdrawal bleeding) for 5 days. Ultrasonography was performed before initiation of treatment, on day 10, and as required thereafter until the dominant follicle reached 18 mm in diameter. HCG (10 000 IU ım) was given when at least one follicle measured ≥ 18 mm and IUI was performed 36 hours later. Result(s): The total number of follicles and the number of follicles ≥ 14 mm during stimulation were significantly greater in the second group. There were more ovulating patients in the first group, without significant differences. The endometrial thickness at the time of HCG administration was significantly greater in the second group(7,84±1,22 and 8,81±0,89). Pregnancy occurred in 13 patients(10,3%) in the second group and 11 patients (8,7 %) in the first group; the difference was not statistically significant. The miscarriage rate was similar in the two group. Conclusion: Luteal phase administration of CC in patients with PCOS will lead to more follicular growth and endometrial thickness, which might result in a higher pregnancy rate.