Polikistik over sendromlu infertil kadınlarda serum gonadotropin değerlerinin yardımcı üreme tedavisi sonuçlarına etkisi
The effect of serum gonadotropin values on the results of assisted reproductive therapy in infertil women with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 808448
- Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
GİRİŞ: Polikistik over sendromu(PKOS) kadınlarda sık görülen endokrinopatilerden biridir. Üreme çağındaki kadınların %5 ila 10'unun etkilendiği düşünülmektedir. PKOS'ta çeşitli faktörler over fonksiyonunu etkiler ve oligoanovulasyon sonucunda infertilite sıklığında artış görülür. PKOS'ta serum FSH ve estradiol (E2) seviyeleri genellikle normal sınırlar içinde bulunurken, LH normal veya yüksek olabilir. Çiftlerin bir yıl süreyle korunmasız düzenli cinsel ilişkide bulunmasına rağmen klinik gebelik oluşturamaması durumuna infertilite denir. Çiftlerin %15'inin etkilendiği görülmüştür. PKOS'ta infertilite anovulasyon kaynaklıdır. PKOS'lu kadınlarda ovulasyon indüksiyonu ve infertilite tedavisi için kilo verme, egzersiz ve yaşam tarzı değişiklikleri, klomifen sitrat(CC), metformin, gonadotropinler, ovaryan drilling ve IVF gibi yöntemler etkili olmuştur. PKOS'ta yardımcı üreme tedavisi(YÜT) sonuçlarını öngörebilen bir parametre yoktur. Çalışmamızda PKOS'lu infertil kadınlarda LH/FSH oranının YÜT başarısını predikte edip edemeyeceğini belirlemek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi İnfertilite polikliğine 2019- 2023 yılları arasında başvuran ovulasyon indüksiyonu uygulanan 191 PKOS hastası retrospektif olarak değerlendirildi. Çalışma grubuna dahil edilen hastaların yaş, boy, kilo, beden kitle indeksleri, infertilite süreleri, serum gonadotropin düzeyleri, eşlerinin sperm analiz sonuçları, ovulasyon indüksiyonu(Oİ) için kullanılan ilaç ve dozu, Oİ süresi, gelişen folikül sayısı, klinik gebelik ve canlı doğum oranları hasta dosyaları ve bilgisayar kayıtları kullanılarak incelendi. BULGULAR: Çalışma 191 olgunun 257 siklus CC Oİ ve 84 siklus gonadotropin ile Oİ ve intrauterin inseminasyon(IUI) sonuçları değerlendirilerek yapıldı. Çalışmaya alınan olguların ilk siklusları incelendiğinde %19,9'unda (n=38) klinik gebelik elde edildiği görüldü. CC ile Oİ yapılan hastaların%19,5'inde klinik gebelik, %16,9'unda canlı doğum elde edildi. Bu hasta grubunda kümülatif gebelik oranı %31,2; kümülatif canlı doğum oranı %26,8 olarak bulundu. Gonadotropin ile Oİ ve IUI yapılan hastaların %33,3'ünde klinik gebelik, %22,6'sında canlı doğum elde edildi. Bu hasta grubunda kümülatif gebelik oranı %40; kümülatif canlı doğum oranı %27,1 bulundu. Tüm hasta grupları değerlendirildiğinde gebe kalan ve kalmayanlar arasında LH/FSH oranları arasında fark bulunmadı. SONUÇ: Hastaların klinik gebelik ve canlı doğum sonuçları literatür ile benzer bulundu. Çalışmamızın verilerinin prospektif ve geniş hasta popülasyonuna sahip çalışmalar ile desteklenmesi ve PKOS'ta var olan hormonal değişikliklerin ve bu değişikliklerin gebelik sonuçlarına etkisinin değerlendirilmesi, PKOS olgularında klinik gebelik ve canlı doğum oranlarını arttırmaya yönelik tedavileri gündeme getirebilir.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is one of the most common endocrinopathies in women. It is thought that 5 to 10% of women of reproductive age are affected by PCOS. Various factors affect ovarian function in PCOS and increase in the frequency of infertility is observed as a result of oligoanovulation. In PCOS, serum FSH and estradiol (E2) levels are usually within normal limits, while LH levels can be normal or high. Infertility is defined as the inability of couples to have a clinical pregnancy despite having regular unprotected sexual intercourse for one year. It has been observed that 15% of couples are affected. Infertility in PCOS is caused by anovulation. For ovulation induction and infertility treatment in women with PCOS; methods such as weight loss, exercise and lifestyle changes, clomiphene citrate (CC), metformin, gonadotropins, ovarian drilling and IVF have been effective. There is no parameter that can predict the outcome of assisted reproductive therapy (ART) in PCOS. In our study, it was aimed to determine whether the LH/FSH ratio could predict the success of ART in infertile women with PCOS. MATERIALS AND METHODS: 191 PCOS patients who applied to Zeynep Kamil Gynecology and Pediatrics Training and Research Hospital Infertility Polyclinic between 01.01.2019 and 01.01.2023 and underwent ovulation induction were evaluated retrospectively. Age, height, weight, body mass index, duration of infertility, serum gonadotropin levels, sperm analysis results of partners, drug and dose used for ovulation induction (OI), duration of OI, number of developing follicles, clinical pregnancy and live birth rate of the patients included in the study group were analyzed using patient files and computer records. RESULTS: The study was conducted by evaluating the results of ovulation induction with CC of 257 cycles and ovulation induction with gonadotropin and intrauterine insemination (IUI) of 84 cycles in 191 cases. When the first cycles of the cases included in the study were examined, it was seen that clinical pregnancy was achieved in 19.9% (n=38). Clinical pregnancy was achieved in 19.5% of the patients who underwent ovulation induction with CC, and live birth in 16.9%. In this patient group, the cumulative pregnancy rate was 31.2%, and the cumulative live birth rate was 26.8%. Clinical pregnancy was achieved in 33.3% of the patients who underwent ovulation induction with gonadotropin and IUI, live birth was achieved in 22.6%. In this patient group, the cumulative pregnancy rate was 40% and the cumulative live birth rate was 27.1%. When all patient groups were evaluated, no difference was found between the LH/FSH ratios between those who became pregnant and those who did not. CONCLUSION: The clinical pregnancy and live birth outcomes of the patients were similar to the literature. Supporting the data of our study with prospective studies with a large patient population and evaluating the hormonal changes in PCOS and the effects of these changes on pregnancy outcomes may bring up treatments to increase clinical pregnancy and live birth rates in PCOS cases.