Dijital illüstrasyonun evrimi
The evolution of digital illustration
- Tez No: 687694
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ÇORUH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 252
Özet
Günümüzde dijital teknolojiler, yaşantımıza büyük ölçüde etki etmiş ve hayatımızın her alanına girmiştir. Sanatçıların güncel olanı sanatına yansıtma çabası dijital teknolojilerin bir sanat formuna dönüşme sürecini oldukça hızlandırmıştır. Sanat üretiminde hızın önem kazandığı günümüzde sanatçılar dijital tekniklerin hızını, imkânlarını kullanarak çağımıza uyum sağlamaya başlamıştır. Bu çerçevede grafik tasarımın bir alt dalı olan ve geleneksel yöntemlere kıyasla daha hızlı ve yeni imkânlar sunan dijital illüstrasyon yükselmeye başlamıştır. Dijital teknolojilerin bir sanat formuna dönüşmesi ile“dijital illüstrasyon ”kavramı ortaya çıkmıştır. Gelişmekte olan günümüz teknolojilerinden beslenen sinema, bilgisayar oyun endüstrisi, çizgi film ve animasyon sektörü; karakterleri, materyalleri, mekânları tasarlamak için dijital illüstrasyona ve illüstratörlere önemli bir şekilde ihtiyaç duymaktadır. Dijital illüstrasyonun bugünkü geldiği noktayı daha iyi çözümleyebilmemiz için“İllüstrasyon ”kavramının ne olduğunu ve nasıl ortaya çıktığını iyi bir şekilde kavramamız gerekmektedir. İllüstrasyon sözcük anlamı, Latincedeki“İllümine”den gelmektedir. Aydınlatmak, parıltı anlamları taşımaktadır. Bugünkü illüstrasyonun kökenleri binlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Tarih boyunca insanlar duygularını, düşüncelerini, yaşanan olayları ifade edebilmek için illüstrasyon tekniğini kullanmışlardır. Mağara duvarına yapılan çizimler ilk illüstrasyon örnekleri olarak bilinmektedir. İllüstrasyonun ilk örnekleri bir iletişim, dini ritüel, vb. gereksinimler olarak doğsa da tarihsel süreçte zamanla bir sanat formuna dönüşmüştür. Tarihsel süreçte üretim teknikleri, ortamı ve ekipmanları açısından gelişen her illüstrasyon ortamı ortaya çıkan illüstrasyon çalışmalarını etkilemiş ve yönlendirmiştir. Dijital illüstrasyonun bugün geldiği noktayı ve geleceğine dair doğru bir kavrayışa sahip olabilmek için illüstrasyonun tarihsel evriminin iyi kavranması gerekmektedir. v Bu çalışmanın amacı, illüstrasyonun evrimini temel konu olarak ele alıp, dijital illüstrasyonun ortaya çıkışından bugün geldiği noktaya kadar illüstrasyonun geçirdiği gelişim sürecinde dönüşen yaratım ortamları, teknikleri, malzemelerinin eserler üzerindeki etkilerini saptamaktır. Birinci bölümde illüstrasyonun tanımı, tarihi, kullanım alanları ve teknikleri incelenmektedir. İkinci bölümde dijital illüstrasyonun tarihi, üretim teknikleri ve ortamları, türleri üzerine durulmaktadır. Üçüncü bölümde ise üretim ortamları açısından geleneksel ve dijital illüstrasyonların analiz edilmesi (yöntem) üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde ise dijital ve geleneksel illüstrasyona dair sanatçı ve eser örnekleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, digital technologies have a great impacted on our lives and have entered all areas of our lives. The efforts of the artists to reflect what is contemporary into their art have accelerated the process of transforming digital technologies into an art form. In today's world where speed has gained importance in art production, artists have started to adapt to our age by using the speed and opportunities of digital techniques. Within this framework, digital illustration, which is a sub-branch of graphic design and offers faster and new opportunities compared to traditional methods, has started to rise. With the transformation of digital technologies into an art form, the term“Digital Illustration”has emerged. The cinema, computer game industry, cartoon and animation industry, which are fed by developing technologies; it needs digital illustration and illustrators to design characters, materials and spaces. In order to better analyze the current situation of digital illustration. We need to know better what is“Illustration ”term and how it appeared.“The Illustration”word cames from latin leanguage“Illumination ”. It has means ıllumation, and glow / glare. The origins of today's illustration go back thousands of years. Throughout history, people have used illustration techniques to express their feelings, thoughts and explanations. The drawings made on the cave wall are known as the first illustration examples. Although the first examples of illustration born as necessities like communication and religious rituals, it turn into art form in time. Every developing illustration environments and equipments influenced and directed the illustration works in historical process. In order to have a correct understanding of the point and future of digital illustration, the historical evolution of illustration needs to be well understood. The objective of this study is taking digital illustration as main topic and determine the effects of creation environments, techniques, materials on illustrations. vii First chapter concentrates on the definition of illustration, history of illustration, production tecniques and usage platforms. Second chapter concentrates the history of digital illustration, production tecniques, digital illustration creating platforms, digital illustration types. In the third chapter, traditional and digital illustrations are emphasized in terms of production environments. Fourth chapter focuses examples of artists and works related to digital and traditional illustration will be examined.