Cezaevlerinde bir dezavantajlı grup olarak engelli mahkumlar ve yaşadıkları sorunlar
Disabled prisoners as a disadvantaged group in prisons and their problems
  1. Tez No: 687705
  2. Yazar: DAMLA PÖGE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇAĞLAR ÖZBEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA GAYE GÖKALP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dünyada ve Türkiye'de engellilerin sayıları azımsanmayacak kadar çoktur. Cezaevlerinde de var olan engellilerin engelli olmayan mahkumlara göre farklı ihtiyaçları bulunmaktadır. Bu ihtiyaçlar belirlenerek gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir. Mahkumların gerek sağlıklarını gerekse psikolojilerini kötü yönde etkileyecek koşullarda tutulmaları ve ihtiyaç duydukları şeylere erişememeleri ağır mağduriyetlere yol açmaktadır. Söz konusu olan veya olabilecek mağduriyetlerin önüne geçebilmek için gerekli kurum ve kuruluşların sorumlulukları dahilinde gerekli çalışmalar yapılmalıdır. Bu çalışma ile, engelli mahkumların ceza infaz kurumları içerisinde yaşamış oldukları fiziksel, sağlık, sosyal, eğitim ve ekonomik sorunları belirleyerek, konuyla ilgili ulusal ve uluslararası mevzuat ve yasalar incelenerek bu sorunların çözülmesinde yol gösterici olması amaçlanmıştır. Mevcut akademik literatür, Türkiye'de konuyla ilgili çeşitli kurumlar tarafından hazırlanan raporlar ve istatistiklerden yararlanılmıştır. Araştırmanın temel veri kaynağı ikincil veri kaynakları ve raporlar olduğu için nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi deseni ile yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The number of disabled people in the world and in Turkey is too high to be underestimated. Disabled people, who also exist in prisons, have different needs compared to non-disabled prisoners. These needs should be determined and necessary measures should be taken. The fact that prisoners are kept in conditions that will adversely affect both their health and psychology, and that they cannot access the things they need, lead to severe grievances. Necessary studies should be carried out within the responsibilities of the necessary institutions and organizations in order to prevent the grievances that are or may occur. With this study, it is aimed to determine the physical, health, social, educational and economic problems that disabled prisoners have experienced in penitentiary institutions, and to be a guide in solving these problems by examining the relevant national and international legislation and laws. Existing academic literature, reports and statistics prepared by various institutions on the subject in Turkey were used. Since the main data source of the research is secondary data sources and reports, it was carried out with document analysis pattern, which is one of the qualitative research methods.