Nesnelerin interneti teknolojisi ile akıllı ev kontrolü için uygulama geliştirilmesi
Application development for smart home control with IoT technology
  1. Tez No: 687749
  2. Yazar: HAKİ MEHMET ERZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ARİF AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
İnternet ve iletişim teknolojilerinin yaygınlaşması ile çeşitli akıllı cihazlar coğrafi konumlarından bağımsız olarak ulaşılabilir ve kontrol edilebilir hale gelmiştir. Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi, internet üzerinden bağlanabilen ve akıllı evlerden, akıllı şehirlere kadar uzanan akıllı cihazların iletişimini sağlar. IoT, çeşitli amaçları gerçekleştirmek için iş, sağlık, tarım, hükümet ve eğitim gibi çeşitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, insan müdahalesini azaltmak, güvenlik, mahremiyet ve enerji verimliliğini artırmak amacıyla akıllı ev sistemini kontrol etmek için IoT tabanlı mobil akıllı ev gözetim uygulaması geliştirilmiştir. Bu uygulamada akıllı sensörler web servisler ve react native teknolojilerini kullanan mobil uygulamamız tarafından kontrol edilmekte ve akıllı ev prototipimizde bulunan sensörlerden gelen verilerin quartz.net teknolojisi ile periyodik olarak veri tabanına kaydedilmesi ve bu verilerin yorumlanması sağlanmaktadır. Aynı zamanda kullanıcıların mobil uygulama üzerinden bilgilendirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu uygulama, IoT uygulamalarında ortaya çıkan sorunlara çözümler sunan ve akıllı evlerin gelecekteki kullanımında öngörü elde etmek için akıllı sensör verilerinin işlenmesini sağlayan akıllı evlerin izlenmesine bir örnektir.
Özet (Çeviri)
With widespread of internet and communication technologies, various smart devices have become reachable and controllable regardless of their geographic locations. The Internet of Things (IoT) technology enables communication of smart devices that can connect through the internet, and ranges from smart homes to smart cities. The IoT has been widely used in various domains such as business, healthcare, agriculture, government and education to accomplish variety of purposes. In this study, IoT based mobile smart home surveillance application has been developed for controlling smart home system with the purpose of reducing human intervention and increasing security, privacy and energy efficiency. In this application, smart sensors are controlled by our web service and our mobile application that utilizes react native technologies, and it allows data from the sensors in our smart home prototype to be recorded in the database periodically with quartz.net technology, interpreting this data and allowing users to be informed via the mobile application. This application is an example of monitoring smart homes that provides solutions for the problems arise in IoT applications and enables to process smart sensor data to get insight for future use of smart homes.