UNESCO dünya miras listesindeki alanları ziyaret niyetine etki eden faktörler: Ayasofya üzerine bir çalışma
Factors affecting the intention of visiting areas in UNESCO world heritage list: A study on Hagia Sophia
- Tez No: 687763
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİL BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada bireylerin UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki alanlarına ziyaret niyetlerine etki eden faktörleri belirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, sahip olduğu kültürel değerler açısından Türkiye'nin önemli varlıklarından olan ve UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan Ayasofya üzerinden uygulanmıştır. Araştırmanın evrenini AHBVÜ Turizm Fakültesi öğrencileri ve Nişantaşı Üniversitesi Turizm Rehberliği bölümü öğrencileri oluşturmaktadır. Veriler online anket ile toplanmıştır. Araştırmada kolayda örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Örneklem 316 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin analizi için SPSS 23 programından ve LISREL 8.72 paket programlarından faydalanılmıştır. Verilerin analizinde belirlenen ölçek için öncelikle yapı geçerliliği ve güvenilirlik analizleri yapılmıştır. Ölçeğin yapı geçerliliğinin sağlanabilmesi için Doğrulayıcı Faktör Analizi uygulanmıştır. Sonrasında ölçekte belirlenen madde ve boyutlar için betimleyici analizler (standart sapma, frekans analizi, aritmetik ortalama) gerçekleştirilmiştir. Araştırma modelinde belirlenen bağımsız değişkenler ile bağımlı değişken arasında ilişkinin belirlenmesinde ise yapısal eşitlik modeli yol analizi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre“algılanan davranışsal kontrol”,“öznel norm”ve“UNESCO DML algısı”boyutlarının katılımcıların UNESCO DML alanına ziyaret niyetlerini etkilediği ancak tutum ve kendine uyum boyutlarının herhangi anlamlı bir etkisinin bulunmadığı belirlenmiştir. Araştırma literatüre UNESCO DML alanları konusunda katkı sağlayacaktır. Araştırma bulguları destinasyon pazarlama uzmanları için hedef kitle üzerinde ürün, fiyat, dağıtım ve tutundurma stratejilerinin belirlenmesinde önemli katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
This research aims to define the factors affecting the visiting preferences of individuals when visiting UNESCO heritage sites. Research was done on Ayasofya (Hagia Sophia) due to its cultural significance in Turkey and it being on UNESCO heritage list. Space of the research consists of students from Nİşantaşı University Tourism Guidance Department and AHBVU Tourism Faculty. Data was gathered using an online survey. Convenience sampling method was used to analyse the gathered data. 316 samples were gathered. To analyse the data SPSS 23 and the LISREL 8.72 packet programs were used. To determine the scale used in the research, construct validity and trust analysis were performed. To determine the construct validity of the scale used in the research, confirmatory factor analysis was used. Afterwards, to describe the articles and dimensions descriptive analyses (standard deviation, frequency analysis, arithmetic mean) were done. To describe the relationship between the dependent and the independent factors in the research model, structural equation modelling roadmap was used. According to the findings of the research between the, perceived behavioural control, subjective norm and perception of world heritage, when visiting an UNESCO WHL site, they affect their preferences when visiting but when it comes to their attitudes and self-congruity, they have no effect. The research will provide additions in UNESCO WHL topics. Findings of this research will provide important insights for destination marketing specialists when they are determining products, pricing, distribution and publicity actions.