Diş hekimlerinin kanser hastalarının ağız sağlığı hakkındaki bilgilerinin değerlendirilmesi
Evaluati̇on of denti̇sts' knowledge about oral health of cancer pati̇ents
- Tez No: 687771
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY TÜLOĞLU
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu tez araştırmasında diş hekimlerinin kanser hastalarının ağız sağlığı hakkındaki bilgilerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Materyal ve Metot: Nisan 2020-Ağustos 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmamıza, Türkiye'de çalışmakta olan diş hekimleri dâhil edildi. Diş hekimlerine e-posta veya sosyal medya aracılığıyla sosyodemografik durumları, kanser hastaları hakkındaki bilgi ve yaklaşımları içeren 21 sorudan oluşan anket formu uygulandı. Elde edilen veriler SPSS 21.0 programında tanımlayıcı istatistikler, t-testi, ANOVA ve Tukey HSD testleriyle analiz edildi. Bulgular: Anket sorularını eksiksiz olarak yanıtlayan 317 diş hekiminin 224'ünün (%70.66) kadın olduğu ve büyük çoğunluğunun 23-30 yaş aralığında (n=240, %75.71) olduğu belirlendi. Diş hekimlerinin kanser hastalarının ağız sağlığı konusundaki bilgi düzeylerinin ortalamasının 67.45±14.86 olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aims: In this study, the aim is evoliation of dentists knowledge regarding to the oral health status of their patients. Material and Methods: Dentists working in Turkey were included in the current study conducted between April 2020 and August 2020. A questionnaire consisting of 21 questions, including their sociodemographic status, knowledge and approaches about cancer patients was applied to dentists via e-mail or social media. The obtained data were analyzed with descriptive statistics, t-test, ANOVA and Tukey HSD tests in SPSS 21.0 program. Results: In the present study, 224 (70.66%) of the 317 dentists who answered the survey questions completely were women and the majority of the dentists were between the ages of 23-30 (n=240, 75.71%). The average level of knowledge of dentists about oral health of cancer patients was 67.45±14.86.