Ankara Şehir Hastanesi nöroloji ve tıbbi onkoloji polikliniklerine başvuran hasta ve hasta yakınlarının evde sağlık hizmetleri hakkında bilgi düzeyi
Knowledge level of patients and their relatives applying to the neurology and medical oncology polyclinics of Ankara City Hospital about home healthcare services
  1. Tez No: 646610
  2. Yazar: DİDEM DEMİRDÖVEN
  3. Danışmanlar: UZMAN İREP KARATAŞ ERAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş: ESH gün geçtikçe dünya ve ülkemiz için önemi artan bir konudur. Kronik hastalıkların görülme sıklığının artması, nüfusun yaşlanması, evde bakım teknolojilerinin gelişmesi, hastanelerden erken taburculuk imkanlarının gelişmesi ESH'ye ihtiyacı arttırmaktadır. ESH alan kişi/aile sayısı artış gösterse de halen yeterli düzeyde ve verimlilikte çalışılamamaktadır. Bu araştırma ile amacımız hasta ve hasta yakınlarının ESH hakkındaki farkındalığını arttırmak, konu hakkındaki bilgi düzeylerini görmek ve eğer varsa bilgi eksikliklerinin giderilmesi için uygun planlama yapılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışma, Ocak 2020 ve Mart 2020 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi Tıbbi Onkoloji ve Nöroloji polikliniklerine başvuran hasta ve hasta yakınlarına anket dağıtılarak yapılan kesitsel bir çalışmadır. 330 hasta/hasta yakını çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Home healthcare services are an increasingly important issue for the world and our country. Increasing prevalence of chronic diseases, aging of the population, development of home care technologies, development of early discharge from hospitals increase the need for home healthcare services. Although the number of people / families receiving home healthcare services has increased, they still cannot work at a sufficient level and efficiency. With this research, our aim is to increase the awareness of patients and their relatives about home healthcare, to see their level of knowledge on the subject, and to make appropriate planning in order to eliminate information gaps, if any. Material and Methods: The study is a cross-sectional study conducted by distributing questionnaires to patients and their relatives who applied to Ankara City Hospital Medical Oncology and Neurology outpatient clinics between January 2020 and March 2020. 330 patients / relatives were included in the study.