Unilateral kol etkilenimli servikal radikülopatili hastalarda myofasyal gevşetme tekniğinin etkinliği
Effectiveness of myofascial release technique inpatients with unilateral arm-affected cervical radiculopathy
- Tez No: 687806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLAY ARAS BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmada, unilateral kol etkilenimli servikal radikülopati tanılı bireylerde myofasyal gevşetme tekniğinin ağrı, eklem hareket açıklığı, kas gücü, fonksiyonellik ve yaşam kalitesi üzerine etkinliğini araştırmak ve bunu egzersizle karşılaştırmak amaçlanmıştır. Çalışmaya Sefaköy Medipol Hastanesi'ne başvuran yaş aralığı 30-70 olan 40 hasta alındı. Çalışmaya katılan bireyler randomizasyon tablosuna uyularak 21 kontrol ve 19 myofasyal gevşetme grubu olmak üzere iki gruba ayrıldı. Çalışma 4 hafta boyunca haftada 3 gün uygulandı. Kontrol grubuna konvansiyonel fizyoterapi ve fizyoterapist eşliğinde egzersiz programı, myofasyal gevşetme grubunda ise konvansiyonel fizyoterapi ve myofasyal gevşetme yöntemi uygulandı. Konvansiyonel fizyoterapi yöntemleri elektroterapi ajanlarından; Transkutaneöz Elektriksel Sinir Stimülasyon (TENS) ve Ultrasonu (US), ısı ajanlarından hotpack içerdi. Hastalar tedavi öncesi ve sonrası Görsel Analog Skala (GAS), gonyometrik ölçümler, algometre, myometre, Boyun Disabilite Ölçeği,“Kol, Omuz ve El Bozuklukları”Anketi (DASH) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study aimed to investigate the effectiveness of myofascial release technique on pain, range of motion, muscle strength, functionality and quality of life in individuals diagnosed with cervical radiculopathy with unilateral arm involvement and to compare it with exercise. 40 patients, aged 30-70, who applied to Sefaköy Medipol Hospital, were included in the study. Individuals participating in the study were divided into two groups as 21 control and 19 myofascial release groups in accordance with the randomization table. The study was conducted 3 days a week for 4 weeks. Conventional physiotherapy and exercise program accompanied by a physiotherapist were applied to the control group, and conventional physiotherapy and myofascial release technique to the myofascial release group. Conventional physiotherapy methods are among the electrotherapy agents; Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS) and Ultrasound (US) included hotpack from heat agents. The patients were evaluated with Visual Analogue Scale (VAS), goniometric measurements, algometer, myometer, Neck Disability Scale,“Arm, Shoulder and Hand Disorders”Questionnaire (DASH) before and after treatment.