Mikrodalga destekli dondurarak kurutma yönteminin çileğin besin ve kalite özellikleri üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of microwave-assisted freeze-drying method on nutritional and quality properties of strawberry
  1. Tez No: 687845
  2. Yazar: ZEHRA DURAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ KORAY PALAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Kurutma sistemleri arasında en kaliteli nihai ürün dondurarak kurutma sistemi ile elde edilmektedir. Ancak uzun kurutma süresi, yüksek enerji maliyeti dondurarak kurutmanın en büyük dezavantajları olmaktadır. Bu çalışmada dondurarak kurutmanın süblimasyon ve desorpsiyon evrelerinin mikrodalga güç ile destelenerek hızlandırılması ve kurutma süresinin azaltılması amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda donmuş bütün çilek (-30℃) liyofilizatörde ( 0,180 mbar, 20-25 °C ortam sıcaklığında) ve mikrodalga fırında (0,6 mbar) örnek sıcaklıklarında 0,035 °C/min. (-30 - 0 °C aralığında ), 0,2 °C/min. (0 - 50 °C aralığında) artış sağlayacak güç uygulaması ile yaş ağırlık nem içeriği %10'un altına düşene kadar kurutulmuştur. Aynı zamanda iki kurutma yönteminin kurutulmuş çileklerin fiziksel ve kimyasal kalite özelliklerine etkileri incelenmiştir. Donmuş çileklerin hedef nem içeriğine ulaşması için gerekli olan kurutma süresi dondurarak kurutmada 72 saat mikrodalga destekli dondurarak kurutmada 11 saat olarak kaydedilmiştir. Mikrodalga destekli dondurarak kurutma yöntemi dondurarak kurutma yöntemine kıyasla kurutma süresini %84.7 oranında azaltmıştır. Renk değişimleri incelenen kurutulmuş çileklerde a* değerinin dondurarak kurutmada en yüksek değerde olduğu tespit edilmiştir. Kurutulmuş örneklerin kesit görüntülerinden ve tekstür analiz sonucunda mikrodalga destekli dondurarak kurutma ile açık, büyük gözenekli ve gevrek bir yapı oluşurken dondurarak kurutmada küçük gözenekli, sert bir yapı oluşmaktadır. Toplam fenolik madde içeriği dondurarak kurutma yöntemi ile kurutulmuş örneklerde 14,02 mg GAE/g KM, dondurarak kurutma yöntemi ile kurutulmuş örneklerde 15,88 mg GAE/g KM bulunmuştur. Antioksidan aktivite miktarı DPPH ve FRAP yöntemlerinde mikrodalga destekli dondurarak kurutma yöntemi ile kurutulmuş örneklerde dondurarak kurutma yöntemi ile kurutulmuş örneklere kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Askorbik asit miktarı donmuş çilekten sonra en yüksek dondurarak kurutma ile kurutulmuş örneklerde tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Among the drying systems, the highest quality final product is obtained with the freeze drying system. However, long drying time and high energy cost are the biggest disadvantages of freeze drying. In this study, it is aimed to accelerate the sublimation and desorption phases of freeze-drying with microwave power and to reduce the drying time. For this purpose, frozen whole strawberries (-30°C) were dried in a lyophilizer (0.180 mbar, 20-25 °C ambient temperature) and in the microwave oven (0.6 mbar) providing a heating rate of of 0.035 °C/min. (-30 - 0 °C) between and dried until the wet weight moisture content falls below 10% with the application of power that will increase 0.2 °C/min. between (0 - 50 °C). At the same time, the effects of two drying methods on the physical and chemical quality properties of dried strawberries were investigated. The drying time required for frozen strawberries to reach the target moisture content was 72 hours in freeze-drying and 11 hours in microwave-assisted freeze-drying. The microwave assisted freeze drying method reduced the drying time by 84.7% compared to the freeze drying method. It was determined that the a* value of the dried strawberries whose color changes were examined was the highest in freeze drying.. As a result of cross-sectional images and texture analysis of the dried samples, an open, large porous and brittle structure is formed with microwave assisted freeze drying, while a small porous, hard structure is formed in freeze drying. Total phenolic content was found to be 14.02 mg GAE/g DM in freeze-drying samples and 15.88 mg GAE/g DM in freeze-drying samples. The amount of antioxidant activity was found to be higher in samples dried with microwave assisted freeze drying method in DPPH and FRAP methods compared to samples dried with freeze drying method.The highest amount of ascorbic acid was detected in freeze-dried samples after frozen strawberries.