Writer identification from handwriting
El yazısından yazar saptanması
- Tez No: 68785
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. VOLKAN ATALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ozAvcı, Cüneyt Yüksek Lisans, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Yardımcı Doçent Dr. M. Volkan Atalay Eylül 1997, 50 sayfa Bu çalışma, el yazısından yazı yazan kişinin kimliği hakkında bilgi çıkarılmasına yöneliktir. Çalışmada, içerikten bağımsız olarak, statik görüntülerden kimlik çıkarılması üzerinde durulmuştur. Doğru parçası yakınsaması temeline dayanan yeni bir metod önerilmiştir. El yazısını yakınsayan bu doğru parçalarından, çeşitli istatistiki parametreler hesaplanmış ve bunlar yazar saptanmasında ayırt edici nitelikler olarak kullanılmışlardır. Önerilen bu metodun performansının süreğenlik uzunluğu analizi olarak bilinen bir başka metodun performansından daha iyi olduğu saptanmıştır. Bu tez aynı zamanda, doküman ön işlemesi ile de ilgilidir. Görüntüden yazı noktalarının çıkarılması ve doğru parçası yakınsaması konularında yeni metodlar denenmiştir. Anahtar Kelimeler : El yazısı Analizi, Yazar saptanması, Doğru Yakınsaması, Süreğenlik Uzunluğu iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WRITER IDENTIFICATION FROM HANDWRITING Avcı, Cüneyt M.S., Department of Computer Engineering Supervisor: Asst. Prof. Dr. M. Volkan Atalay September 1997, 50 pages This study investigates the problem of writer identification from handwriting. It concentrates on text insensitive static identification. A new technique, based on line fitting is proposed. Various statistical parameters are computed from the lines approximating the handwritings and they are used as features in writer identification. The performance of the proposed technique is found to be better than another method, namely run length analysis. The thesis concerns also the field of document preprocessing, since some new methods are investigated and tested for text pixel extraction and line fitting. Keywords : Handwriting Analysis, Writer Identification, Line Fitting, Run Length m