Latin harflerini kullanan bireylerin ana dil, yabancı dil ve hiç bilmedikleri bir dildeki el yazı örneklerinin adli belge inceleme yönünden değerlendirilmesi
Examination of handwritings of individuals who use latin alphabet in writing, from the aspects of their language, their foreign language and A foregin language they do not KNOW
- Tez No: 433465
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NERGİS CANTÜRK, PROF. DR. GÜROL CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Yazı; duygu ve düşüncelerin bildirilmesi amacıyla herhangi bir yüzeye çizme yahut kazıma yoluyla oluşturulan şekillerdir. El yazısı da duygu ve düşüncelerin kol, parmak eklem ve diğer adalelerin yardımı ile kalemi yönlendirerek kağıt üzerinde oluşan kişiye özgü grafiksel şekillere denir. Adli kimliklendirmede önemli bir tanı aracı olan el yazısının temel tanı unsurları terzim tarzı, eğim, doğrultu, hız, alışkanlıklar ve fulaj olarak sıralanabilir. Adli belge incelemede; kişisel yazı karakteristikleri; yazı yazma yeteneği, kelime ve harflerin genişlik, boyut ve birbirleriyle olan orantısal ilişkileri, kalem kaldırma ve ayırmaları, temas çizgileri ve bağlantı noktaları, başlama ve bitiş çizgileri, alışılmamış harf formasyonları, eksik-fazla harfler, noktalama biçimleri gibi parametreler değerlendirilir. Araştırmamızda 60 kişilik anadil ve yabancı dilde Latin harflerini kullanan sağlıklı gönüllü grubunun yazdığı ana dil, yabancı dil ve hiç bilmediği bir dilde aynı içerikli metin incelenmiştir. Bu metinlerin adli belge inceleme parametreleri açısından mukayeseleri LED'li masa lupu, fonksiyonlu büyüteç ile yapılmış ve dijital kumpasla ölçüm alınmıştır. Elde edilen veriler SPSS 15.0 programında istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Araştırmamızda meyil, süreklilik, fulaj, düzenlilik aynı araştırmacı tarafından iyi, orta ve kötü olarak üç basamakta değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Writings are shapes that we show by drawing or scratching our feelings and thoughts on an object. Hand-writing is personally identifiable graphical shapes that are created on a paper with the help of the arm, finger, joints and other muscles to express the feeling and thoughts. As an important diagnosis device for forensic identification, hand-writing's basic diagnosis devices can be sort as sketching style, tilt, direction, speed, habit or pressure level. Forensic document examination has parameters such as characteristics of basic individual hand-writing, writers writing skills, the distance between words and letters, letters' width, size and proportional relation with each other, pen lifting and separation, contact line and connection points, beginning and ending lines, uncommon letter formations, missing or extra letters, and punctuation style. In this research 60 healthy volunteers whose native and foreign language have Latin alphabet, written texts in their native language, their foreign language and in a language they do not know with the same content evaluated. Compartment of these texts in terms of different forensic file examination parameters have been done with table with LED lights and measuring magnifier and measured with digital compass. Obtained data had been evaluated statistically in SPSS 15.0 program. In our research gradient, continuity pressure level, orderliness have been evaluated in three level named good, medium, bad.