Study on metal instability using stress wave propagation technique
Gerilim dalgası yayılımı tekniği ile metal yetmezliğinin araştırılması
- Tez No: 687854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEHRAM DİZECİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ OMER MUSİC
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: TED Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez, yükleme hızına tepki olarak metal numunelerdeki boyunlaşma olgusunu araştırmayı amaçlamaktadır. Numunelerin mekanik davranışları üzerindeki yükleme hızını araştırmak için üç tekrarlı birkaç deney yapıldı. Sırasıyla 1 ve 2 mm olmak üzere iki farklı kalınlıkta iki farklı çelik türü (DKP ve paslanmaz çelik 304) kullanılmıştır. Farklı gerinim hızlarında çekme testi yapılan numunelerin imalatında kullanılan boyutlar ASTM-E8'e göre seçilmiştir. Sayısal simülasyonlar ve doğrulama prosedürü, ticari bir sonlu eleman paketi olan ABAQUS/Explicit'te gerçekleştirilmiştir. Doğrulanmış sonlu eleman işlemleri, çeşitli yükleme oranları altında numunelerdeki boyunlamanın yerini tahmin etmek için çalışma alanını genişletmek için kullanıldı. Numunelerin içindeki gerilme yayılımını araştırmak için gerilme analizleri ve boyunlanma başlangıcını belirlemek için gerinim yayılma değerleri yapıldı. Farklı yükleme hızlarında numunelerin yükleme geçmişindeki değişiklikleri göstermek için birkaç yük yer değiştirme diyagramı çizilmiştir. Teorik arka planlar ve boyun atma fenomeni ve gerilim dalgası yayılımı için formülasyon da incelenmiştir. Gerilim yayılım tekniğinin diğer yaygın tekniklerden daha güçlü olduğu tespit edildi. Yöntemin avantajı, boyunlaşma simülasyonunda ve yüksek oranlı yükleme altında numunelerdeki konumunun tahmininde yeteneğidir. Ayrıca boyun verme sonrası araştırmalardan elde edilen gamze türü kırılmasından kesme türü kırılmasına geçişi de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the necking phenomenon in the metal samples in response to the loading speed. Several experiments with three repetitions were conducted in order to investigate the loading speed on the mechanical behavior of the samples. Two different kinds of steel (i.e. DKP and stainless steel 304) were utilized with two different thicknesses as 1 and 2 mm, respectively. Dimensions used in the manufacture of the samples, which would be tensile tested in different strain rates, were chosen according to ASTM-E8. Numerical simulations and validation procedure were conducted in a commercial finite element package, ABAQUS/Explicit. Validated finite element processes were used to expand the domain of the study to predict the location of the necking in the samples under various loading rates. Stress analyses were performed to investigate the stress propagation inside the samples along with the strain propagation values to determine the onset of necking. Several load-displacement diagrams were plotted to indicate the changes in loading history of the samples in different loading rates. Theoretical backgrounds and the formulation for the necking phenomenon and stress wave propagation, were also studied. It was found out that the stress propagation technique is more powerful than other prevalent techniques. The advantage of the method is its capability in the simulation of necking and the prediction of its location in the samples under high rate loading. It can also consider the transition from dimple failure to slip failure obtained from post-necking investigations.