İmplant destekli protezlerde çiğneme performansı ve yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Evaluation of chewing performance and quality of life on implant overdenture
- Tez No: 687856
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLBAHAR IŞIK ÖZKOL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Tam dişsizlik olgularında konvansiyonel tam protezler yüzyıllardır uygulanan bir tedavi yöntemidir; ancak alt çenede konvansiyonel tam protez kullanan kişilerin retansiyon ve stabilite eksikliği, buna bağlı oluşan vuruk, ağrı ve beslenme yetersizliği gibi problemler sebebiyle yaşam kaliteleri olumsuz etkilenmektedir. İki implant destekli protezler 2002 yılında yapılan McGill uzlaşmasına göre tam dişsizlik olgularında ilk tedavi seçeneği olarak belirlenmiştir. Çiğneme performansını değerlendirmek için çeşitli objektif ve subjektif ölçüm yöntemleri geliştirilmiştir. Son yıllarda çiğneme performansı iki renkli sakızın renk tonunun standart sapmasının özel bir yazılımla(VOH,Viewgum) analiz edilmesiyle değerlendirilmektedir. Bu yöntemle kolay uygulanabilir, ucuz ve standardizasyona dayalı bir değerlendirme yapma şansı sunulmuştur. Bu çalışmada alt çenede iki implant destekli veya konvansiyonel tam protez kullanan kişilere Hue-Check Gum® ve VividentFruitSwing“Karpuz ve Asai üzümlü”sakızları kullanılarak çiğneme testi yapılmıştır. Yaşam kalitesi ve memnuniyeti değerlendirmek amacıyla OHIP-14, OHIP-EDENT, GOHAI ve VAS skalaları uygulanmıştır. İmplant destekli protez kullananların çiğneme performansının Hue Check Gum sakızıyla değerlendirildiğinde konvansiyonel tam protezlere göre daha iyi olduğu; Vivident sakızıyla değerlendirildiğinde iki grup arasında anlamlı bir fark bulunmadığı görülmüştür. İmplant destekli protez kullananların VAS skalasıyla değerlendirilen genel konfor, stabilite, çiğneme, konuşma ve estetik ölçeklerinde konvansiyonel tam protez kullananlara göre daha yüksek memnuniyet değerleri gösterdikleri;ancak ağrı açısından istatistiksel olarak bir fark bulunmadığı görülmüştür. Sonuç olarak, implant destekli protez kullananların yaşam kalitesinin OHIP-14, OHIP-EDENT, GOHAI ölçekleriyle değerlendirildiğinde konvansiyonel tam protez kullananlara göre daha yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Conventional complete dentures are a treatment method that has been applied for centuries in cases of edentulism. However the quality of life of those who use conventional complete dentures in the lower jaw is adversely affected due to problems such as retention and lack of stability, sore, pain and nutritional deficiency. Two-implant overdentures were determined as the first treatment option in cases of complete edentulism according to the 2002 McGill consensus. Various objective and subjective measurement methods have been developed to evaluate chewing performance. In recent years, chewing performance has been evaluated by analyzing the standard deviation of the hue of the two-color gum with software (VOH, Viewgum). An easy-to-apply, inexpensive and standardization-based evaluation is provided by this method. In this study, chewing test was performed using Hue-Check Gum® and VividentFruitSwing“Watermelon and Asai Grape”gums on patients using two implant-supported or conventional full dentures in the lower jaw. OHIP-14, OHIP-EDENT, GOHAI and VAS scales were applied to evaluate the quality of life (OHRQoL) and satisfaction. Chewing performance of implant overdentures is better than conventional full dentures when evaluated with hue check gum. It was seen that there was no significant difference between the two groups, when evaluated with Vivident gum. It was observed that those who used implant overdentures showed higher satisfaction values in general comfort, stability, chewing, speaking and aesthetic scales evaluated with the VAS scale compared to those using conventional complete denture; however, there was no statistically significant difference in terms of pain. As a conclusion, OHRQoL of implant overdenture users was found to be higher than those using conventional complete dentures.