Ömer Hulûsî'nin Dîvânı'nda dinî ve tasavvufî unsurlar
Religious and mysitical items in Ömer Hulûsi's Dîvân
  1. Tez No: 687882
  2. Yazar: ADEM ÜNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 306
Özet
“Ömer Hulûsî'nin Dîvânı'nda Dinî ve Tasavvufî Unsurlar”başlığı altında ele aldığımız çalışmada iki temel konu incelenmiştir. Bunlardan birincisi Dîvân'da yer alan dinî unsurlar diğeri ise Dîvân'da yer alan tasavvufî unsurlardır. Çalışmamız, dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ömer Hulûsî'nin hayatı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Edebî şahsiyeti ve eseri hakkında kısa bir değerlendirme yapıldıktan sonra Halvetî – Uşşâkî ekolü hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde dinî unsurlar işlenmiştir. Dîvân'da bulunan dinî unsurları tespit edebilmek amacıyla başından sonuna kadar Dîvân taranmıştır. Bu tarama işlemi yapılırken dinî unsurları daha sağlıklı tespit edebilmek amacıyla belli başlı dinî terim sözlükleri kullanılmıştır. Tespit edilen terimler, anlam yakınlıklarına göre tasnif edildikten sonra kısaca açıklanmıştır. Bu açıklamanın ardından terimlerin Dîvân'da hangi anlamlarının ön plana çıkarıldıkları yazılmıştır. En son aşamada, her bir terim için Dîvân içinden örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde tasavvufî unsurlar incelenmiştir. Dinî unsurları tasnif ve açıklamada kullanılan yöntem, aynen tasavvufî unsurları tasnif etmek, açıklamak ve örneklendirmek için de kullanılmıştır. Dördüncü bölümde tez sonuçlandırılmıştır. Çalışmamız esnâsında kullandığımız kaynak kitap, makale, dergi ve internet sitelerine ait isim ve adresler kurallarına uygun bir şekilde burada sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
Two basic subjects are analyzed in Ömer Hulûsi's Dîvân. First of these, religious elements which take place in Dîvân, the others are mystical elements. Our study consists of four departments. There is general information about Ömer Hulûsi's life in first department and then liferary characterof him. After little evaluation of his work. Some informationis given about Uşşâkî tendency. Religious elemants are analyzed in second part. Dîvân is scanned to figure at religious elements in it. While doing this scanning for figuringout theseelements, certain dictionaries are used. Some terms which figured out are explained after they are sort out according to affinity of meaning. After this explanation his written about which meaning is used as a foregraund. And in last part examplas in Dîvân are given for each term. İn third part, mystical elements are analyzed. A mathod which is used for classification and explanation is used the same way. Our research is terminated in the fourth part. All resource books, articles, magazines and internet sites are listed at the and of our work according to its rules.