Beden eğitimi öğretmenlerinin örgütsel bağlılık ve mesleki doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between physical education teachers' organizational commitment and professional satisfaction
  1. Tez No: 687905
  2. Yazar: MEHMET VAKIF DURMUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmanın amacı Beden Eğitimi Öğretmenlerinin kendi branşları içinde ve diğer branş öğretmenleri ile örgütsel bağlılık ve mesleki doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Çalışmaya 253 Beden Eğitimi öğretmeni, 453 diğer branşlardan öğretmenler katılmıştır. Diğer branşları; 173 Sınıf Öğretmeni, 109 Türkçe-Sosyal, 171 Fen-Matematik Öğretmeni katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Weiss ve ark. (1967) geliştirilen ve Türkçe geçerlilik çalışması Baycan (1985) tarafından yapılan Minnesota İş Doyum Ölçeği ve Balay tarafından geliştirilen (2000) Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Beden Eğitimi Öğretmenlerinin yaş değişkenine göre mesleki doyumları karşılaştırıldığında 26-36 yaş arasında olanlar 46 yaş ve üzerinde olanlardan yüksek puana sahiptir (p=0,007). Örgütsel bağlılık alt boyutlarında da 46 yaş ve üzeri olanlar diğer yaş gruplarından yüksek puana sahiptir (p=0,015 ve p=0,004).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between physical education teachers' organizational commitment and professional satisfaction within their own branches and with other branch teachers. 253 Physical Education teachers and 453 teachers from other branches participated in the study. Other branches; 173 Classroom Teachers, 109 Turkish-Social and 171 Science-Mathematics Teachers participated. In the study, Minnesota Job Satisfaction Scale developed by Weiss et al. (1967) and the Turkish validity study of which was conducted by Baycan (1985) and Organizational Commitment Scale developed by Balay (2000) were used as data collection tools. When the professional satisfaction of Physical Education Teachers is compared according to the age variable, those between the ages of 26-36 have higher scores than those aged 46 and over (p=0.007). In the sub-dimensions of organizational commitment, those aged 46 and over have higher scores than other age groups (p=0.015 and p=0.004).