Ortaokul öğretmenlerinin uzaktan eğitime ilişkin görüşleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiler
The relationship between secondary school teachers' views on distance education and their organizational commitment
  1. Tez No: 774825
  2. Yazar: ALİ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP MERAL TANRIÖĞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Denizli ili Merkezefendi ilçesindeki ortaokullarda görev yapan branş öğretmenlerinin uzaktan eğitim ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi hedeflenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 405 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla Üstüner'in (2009) geliştirdiği“Öğretmenler İçin Örgütsel Bağlılık Ölçeği”ve Özkul, Kırnık, Dönük, Altunhan ve Altunkaynak (2020) tarafından geliştirilen“Uzaktan Eğitim Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde parametrik istatistikler kullanılmıştır. Bu kapsamda örgütsel bağlılık ile uzaktan eğitime ilişkin öğretmen görüşlerinden teknik ve öğrenme alt boyutları, cinsiyet ve eğitim durumuna göre karşılaştırılırken bağımsız örneklemlerde t testi; yaş, mesleki kıdem ve branşa göre karşılaştırılırken tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Örgütsel bağlılık ile teknik ve öğrenme arasındaki ilişkiyi incelemek için pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Uzaktan eğitimin örgütsel bağlılık üzerinde etkisinin olup olmadığının tespiti için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin örgütsel bağlılıkları yüksek; uzaktan eğitimin teknik boyutu orta, öğrenme boyutu algı düzeyi ise düşük çıkmıştır. Örgütsel bağlılıkta; cinsiyet, yaş, kıdem yılı ve branş değişkenleri yönünden anlamlı fark bulunmamaktadır. Eğitim durumu yönünden anlamlı fark ortaya çıkmıştır. Uzaktan eğitimin teknik boyutunda eğitim durumları ve branş değişkeni hariç diğerlerinde anlamlı farklılık bulunmuştur. Öğrenme boyutunda ise yaş değişkeni dışında diğer değişkenler bakımından anlamlı farklılıklar ortaya çıkmıştır. Örgütsel bağlılık ile teknik ve öğrenme boyutları arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki bulunmuştur. Uzaktan eğitimin örgütsel bağlılığı yordadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between distance education and organizational commitment of branch teachers working in secondary schools in Merkezefendi district of Denizli. Relational screening model was used in the research. The sample of the study consists of 405 teachers determined by random sampling method. In order to collect data in the research,“Organizational Commitment Scale for Teachers”developed by Üstüner (2009) and“Distance Education Evaluation Scale”developed by Özkul, Kırnık, Dönük, Altunhan and Altunkaynak (2020) were used. Parametric statistics were used in the analysis of the data. In this context, while comparing organizational commitment and technical and learning sub-dimensions of teachers' views on distance education according to gender and educational status, t-test in independent samples; One-way analysis of variance was used when comparing according to age, professional seniority and branch. Pearson correlation analysis was used to examine the relationship between organizational commitment and technique and learning. Multiple linear regression analysis was used to determine whether distance education has an effect on organizational commitment. According to the research findings, teachers' organizational commitment is high; The technical dimension of distance education is medium and the learning dimension perception level is low. In organizational commitment; There is no significant difference in terms of gender, age, seniority and branch variables. There was a significant difference in terms of educational status. A significant difference was found in the technical dimension of distance education, except for educational status and branch variable. In the learning dimension, there were significant differences in terms of other variables apart from the age variable. A positive and significant relationship was found between organizational commitment and technical and learning dimensions. It has been revealed that distance education predicts organizational commitment.